JAN SMEJKAL (*1961)

průvodce CK Rajbas

Můj zájem poznávat, jak se žije a jak to vypadá „za humny“ mě provází celý život. Soukromě jsem z těch vzdálenějších destinací navštívil Čínu (2004), Kubu (2008). Zvrat ale nastal po seznámení se s Honzou Odehnalem (CK Rajbas) v roce 2008, kdy mě oslovil jako autodopravce s požadavkem na přepravu motocyklů do Iránu. Po této dobrodružné a adrenalinové akci se naše spolupráce postupně rozšířila o Island, Maroko, Gruzii, Tunisko, které pro tuto CK zajišťuji již „na plný úvazek“ jako průvodce i dopravce expedičním speciálem Toyota Landcruiser a nyní nově Ivecem 4x4.

Nejsilnější vztah ze všech těchto zemí jsem si vytvořil k Islandu, který mě každý rok znovu a znovu dokáže ohromit přírodními scenériemi, i proměnami, které se zde odehrávají v nekonečném sledu.

Svoje krásy Island nevydává zadarmo. Opuštěné, surové a obtížně přístupné vnitrozemí v kombinaci s proměnlivým a často drsným počasím nesvědčí změkčelým náturám. O to silnější emoce člověk zažije, když příroda ukáže svoji vlídnější tvář. Snad právě tímto se Island dostává lidem pod kůži a nutí cestovatele se na ostrov vracet. U leckterých se z toho časem vyvine i závislost. Myslím, že mezi ně začínám patřit i já.


(sobota 21.11., Dělnický dům, scéna Kotlík, 14:00 hod., HONZA SMEJKAL: ISLAND, KRÁSY PUSTIN VNITROZEMÍ )