MARKÉTA TAUEROVÁ KUTILOVÁ (*1978)

novinářka a humanitární pracovnice

„Říká se, že ženy mají nižší hranici pudu sebezáchovy než muži. Do třiceti jsem si myslela, že žádnou hranici nemám. Změnilo se to po třicítce, to jsem se o sebe začala opravdu bát,“ říká Markéta Kutilová.

Pobývala v několika ne zcela bezpečných zemích. Nejprve jako novinářka, poté jako programová koordinátorka a humanitární pracovnice organizace Člověk v tísni. Takto působila například v Pákistánu, Íránu, Srí Lance, Haiti, Kongu-Brazzaville, Kambodži, Indonésii, Burundi, Rwandě, Demokratické republice Kongo či Zambii.

Pracovala jako redaktorka Lidových novin a chtěla se stát válečnou reportérkou. Zároveň však chtěla dělat takovou práci, která by pomáhala lidem a kde uvidí konkrétní výsledky. Náhoda tomu chtěla, že v roce 2003, při cestě po Íránu, srovnalo zemětřesení se zemí město Bám. Jako reportérka se tam seznámila se s lidmi z Člověka v tísni. Dala v novinách výpověď a zůstala pracovat v Íránu jako dobrovolnice. Po tsunami pomáhala na Srí Lance, poté krátce v Indonésii, v Kambodži, ve válečné oblasti Konga DR zakládala projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem. Působila i v Pákistánu, Haiti, Kongu-Brazzaville, Burundi, Rwandě či Zambii. Společným znakem zemí bylo, že nepatřily zrovna mezi ty bezpečné. Ale osobní nebezpečí nepatří mezi kriteria její práce. Poslání pomáhat lidem naplňuje i v Česku. Markéta pracovala při povodních na Jesenicku, zapojuje se do akcí pro veřejnost a školy zaměřených na multikulturní výchovu a osvětu. V současnosti je zapojena do aktivit neziskovek Femisphera a Pontopolis.

Na festival Rajbas přijela už vloni a představila Srí Lanku jinak než ji vidí běžný turista. V naší programové dramaturgii se stává velmi zřídka, že se mezi vystupujícími po roce opakují stejné tváře. Jsme rádi, že jsme mohli udělat výjimku a reagovat na aktuální události.

Vlna uprchlíků v posledních měsících dorazila do Evropy. Statisíce lidí prchají z války zmítané Sýrie do Evropy. Právě Syřané převažují mezi uprchlíky, protože v jejich zemi zuří už pátým rokem občanská válka. Do zahraničí před ní uprchly čtyři milióny lidí. Skoro polovina jich je v Turecku, milión v Libanonu a přes 600 000 v Jordánsku. V samotné Sýrii je uprchlíků 7,6 miliónu.

Markéta se, společně s šéfredaktorkou časopisu Lidé a Země Lenkou Klicperovou, rozhodla pro cestu opačným směrem než putují uprchlíci. Strávila léto v syrské oblasti okolo města Kobani, které bylo ještě nedávno pod kontrolou Islámského státu. Cílem cesty odvážných novinářek bylo pochopit a následně lidem u nás přiblížit problémy lidí této země.


(sobota 21.11., Dělnický dům, MARKÉTA KUTILOVÁ a LENKA KLICPEROVÁ: NA DOSTŘEL ISLÁMSKÉHO STÁTU)

Česká televize - Před půlnocí
Femisphera.com
Pontopolis.cz