IVA HEMZALOVÁ (*1964)

bylinářka a kořenářka

Mezi bylinkami jsem běhala jako malá holka v Krušných horách a netušila jsem jak mě ovlivní. Když mě naši přestěhovali na Moravu, tak jsem ztratila kontakt s loukami plných květů. Našla jsem je až na mateřské. Tehdy bylo těžké najít nějakou literaturu, ale po převratu se to vše změnilo.

Začala jsem se zajímat o tělo z pohledu zdraví a brzy jsem pochopila, že nejenom bylinky, ale že jsme to, co jíme a pijeme. Na mé cestě za poznáním jsem potkala pana Jiřího Janči, úžasného bylinkáře, který mě hodně ovlivnil. Dále jsem začala studovat základy Ayurvédy a základy tradiční čínské medicíny, kde se bere velký ohled na chutě a koření. Z jejich pohledu koření na nás působí podobně jak naše bylinky. Vždyť i naše babičky používali mletý zázvor, pepř, skořici, hřebíček a jiné koření, jen nám nikdo nevysvětlil, že i toto koření má velký vliv na náš organismus.

Dnes je koření součást mého života, používám ho při přípravě jídel i v běžným životě, radím mým klientům, přednáším.

Koření nás po celé věky ovlivňovalo a stále ovlivňuje. Navykli jsme si vnímat na koření jen chuť, ale ono na nás působí podobně jak byliny a dokáže ovlivnit naše tělo. Koření na podzim a v zimě a jak použít koření v první pomoci.


(sobota 22.11., v 11:30 hod., čajovna ULITA, B. Němcové 2b, IVA HEMZALOVÁ: KOŘENÍ NEJEN NA CESTÁCH)