TOMÁŠ RUSEK (*1948)

průvodce CK Rajbas, Alpina a ve společnosti důchodce

Co nezanechá stopu v hlavě, duši nebo srdci, to nestojí ani za povídání...“

Dlouhá léta patřil mezi světovou elitu ultramaratonců. Zvítězil na mnoha věhlasných závodech, drží české rekordy v běhu na 24 a 48 hodin a v přehledu světadílů, kde slavil své běžecké úspěchy, mu chybí pouze Antarktida.

Tomášovi se dařilo poznávat svět už za méně svobodného období, kdy k cestám využíval svých světových ultramaratonských výkonů a mnohokrát se o své dojmy ze závodů i cest podělil i na našem festivalu (Japonsko, Tajwan, Sahara atd.). V posledním desetiletí vyměnil maratonky za kolo a stal se profesionálním průvodcem - specialistou zejména na dobrodružné cyklistické zájezdy. O jeho cykloputování himálajským Sikkimem a Tibetem jsme už na Rajbasu také slyšeli. Představil zde i 600 km dlouhou „vodní cestou“ na nafukovacím člunu po Beaver Creeku a Yukonu. Vidět ho jako vodáka bylo přece jen trochu nezvyklé, přestože se na Aljašku chystal již v devadesátých létech, kdy plánoval zimní přechod Beringovy úžiny – tehdy uskutečnění akce znemožnilo globální oteplování, které zabránilo zamrzání moře.

Letos se opět vrátí ke kolu, svému oblíbenému a osvědčenému dopravnímu prostředku. Zavede nás do Vietnamu, kam se také vydává opakovaně. Během první návštěvy zde zažil nepěkný pád, což ho však neodradilo od dalšího poznávání přírodních a etnických skvostů teto země.

Letos nás zavede do severních koutů Vietnamu nedaleko čínských hranic, kam dosud nedorazil turistický průmysl: deštné pralesy, vápencová pohoří, černý kras, horská jezera, malebné čajové plantáže, rýžová terasová pole, původní kultura horských kmenů s vesnickými trhy, pohádková zátoka Ha Long (sestupující drak) s plovoucími vesničkami, buddhistické chrámy a staré centrum Hanoje.


(sobota 23.11., Dělnický dům, scéna Kotlík v 16:00 hod., TOMÁŠ RUSEK: SEVERNÍM VIETNAMEM NA KOLE)