ALENA ŽÁKOVSKÁ (*1962)

VŠ pedagog a ocelová žena

„Na jednom místě dlouho nevydržím.“

Akademické tituly má před i za jménem a obdobně to má v kariéře sportovní. K úspěchům mistryně a vícemistryně ČR ve vytrvalostně silovém pětiboji Ocelová žena navázala také v bězích na extrémně dlouhé vzdálenosti. V roce 2008 na sebe upozornila vítězstvím v nejdelším etapovém závodě pořádaným na území ČR (MUM – Moravský ultramaraton, 301 km – více než 7 maratonů v sedmi následných dnech) a další úspěšné starty ji otevřely cestu do reprezentace ČR v ultramaratonu. Další rok se stala mistryní ČR běhu na 100 kilometrů (v osobním rekordu 9 hodin 28 minut 13 vteřin) a od té doby se na této trati v reprezentačním dresu účastnila již pěti mistrovství světa.

Pravidelné sportování je pro ni i nutnou přípravou na výpravy do izolovaných míst po celé planetě. Spolu s Milanem Daňkem stála u zrodu expedičního sdružení Horizont a cíle jejich cest obvykle či nejčastěji míří do obtížně dostupných tropických pralesů jihovýchodní Asie, Afriky či Amazonie. Stejně tak ji však přitahují hory a sopky (stála na vrcholu Cotopaxi 5.900 m, Damavand 5.671 m, Margherita Peak 5.109 m, Mount Blanc 4.807 m, Elbrus 5.642 m, na Chan Tengri obrátila těsně pod vrcholem ve výšce 6.990 m a další).

„Celým svým srdcem jsem sportovkyně a cestovatelka. Asi se v tom odráží má neklidná povaha. Na jednom místě dlouho nevydržím. Každý den potřebuji běhat, posilovat, prostě se pohybovat. Zůstat chvíli v klidu, to se musím nutit. S Danym jsme procestovali mnoho cizokrajných zemí a dostali se do míst, kam běžní turisté nezavítají… Třeba Novou Guineu jsem navštívila dokonce pětkrát, pak Borneo, Brazílie, Uganda, Kongo, Andamany… Ze všeho nejvíc nás zajímá život původních obyvatel. Dany vše dokumentuje a mým úkolem je kontakt s lidmi. A to mi jde, protože mám lidi ráda a ráda se s nimi setkávám.“

Alena Žákovská pracuje na Přírodovědecké fakultě MU Brno (obor fyziologie živočichů, imunologie) a zde také dostala pozvání k účasti na vědecké expedici Antarktida 2015. Nabídku přijala, navzdory své neposedné povaze a potřebě být stále mezi lidmi. Brala to i jako jedinečnou příležitost zkompletovat si sbírku navštívených kontinentů.

Na Rajbasu bude společně s Kristiánem Bratem (další z účastníků této patnáctičlenné expedice) vyprávět o pobytu na České vědecké stanici Johanna Gregora Mendela, kterou Masarykova univerzita provozuje na ostrově Jamese Rosse. Tato funguje od roku 2007 jako letní stanice, což znamená, že expedice zde pobývají v období leden až březen. Její výzkumný projekt se soustředil na zjištění, jak se v extrémním prostředí antarktického léta účastníkům polární expedice mění vybrané hematologické a imunologické parametry. Prostě chtěla zjistit, jestli budou její kolegové výzkumníci po návratu z izolované a chladné Antarktidy zdravější. No a další úkoly jí byly přiděleny.

Jak se žije v omezeném prostoru polární stanice? Dá se v nehostinné antarktické krajině trénovat na ultramaraton? Dozvíte se v pátek v kině.


(pátek 20.11., Kino Blansko, 19:15 hod., KRISTIÁN BRAT a ALENA ŽÁKOVSKÁ: ČESKÁ ANTARKTIDA)

Polární výzkum MU Brno
Ona DNES
Travel Journal
ČT Gejzír
a něco z bulváru :-)