JAN VLASÁK (*1945)

cyklotremp, spisovatel a ilustrátor

Dříve horolezec, dnes svérázný cyklotremp, který své neobyčejné zážitky s obyčejnými lidmi dokáže poutavě zachytit na stránkách knih. Také jeho veřejná promítání se setkávají s příznivým ohlasem diváku a často jsou provázena výbuchy smíchu posluchačů jeho vtipných komentářů. Patří každoročně k tvářím, které „dělají náš festival tím, čím je“.

Honza svou životní filozofii vyjádřil větou: "Škoda času na shánění peněz, ten se dá využít líp."

Na kole byl nejseverněji v Nordkappu, nejzápadněji na mysu Finisterre, nejjižněji na Krétě, nejvýchodněji na Bajkalu a nejvýše vyjel na pereval Otmok v Kyrgystánu (3.300m). Jeho cesty vesměs už od rodného domku v Moravských Knínicích na kole směřovaly ať už na oblíbený východ či sever. Letadlem se i s kolem přepravil také do Mexika a Indie. V poslední době se mu stala oblíbeným cílem Albánie.

Je autorem knih: Vandry s bykem, Tenkrát na východě, Ze života cyklotrempa, Pestrý život cyklotrempa a V Albánii nejsou lvi. Patří každoročně k tvářím, které „dělají náš festival tím, čím je“. O tom svědčí i fotogalerie z exhibice, kterou předvedl na jednom s předcházejících ročníků.

Náš Honza (čestný člen pořádajícího Horizontu a jediný pravidelně se opakující vystupující v programu Rajbasu) v posledních létech na fesťáku nevypráví jen o svém cyklotrempování po exotických krajích. Představil se zde již v roli extrémního bikera účastníka 1000 Miles Adventure napříč Česko – Slovenskem nebo při vzpomínání na horolezení v Tatrách. A také letos opráší vzpomínky. Můžete se těšit na opravdovou klasiku, to nejlepší z jeho bujného života. Tentokrát o jedné předrevoluční výpravě na Kavkaz.

„V hospodách jsme nad pivem častokrát nadávali na tatíčka Masaryka – toho starýho separatistu, kterej zavinil rozpad Rakouska-Uherska. Tenkrát jsme cestovali po celé Evropě jen s občankou. Akorát do Turecka byl potřeba passport! Zlaté to časy! Teď jsme rádi, že nás pustěj aspoň do východní Evropy! Do prdele práce!“ Brzo nám došlo, že za to může bolševik, nikoliv Tomáš Garik. Bylo potřeba žít podle sloganu jednoho starořímskýho myslitele: „Život je jako hra v kostky. Svým umem musíš co nejlíp využít toho, co ti padlo...“

Byli jsme ve Svanetii...


(sobota 21.11, Dělnický dům v 13:30 hod., JAN VLASÁK: TENKRÁT NA VÝCHODĚ)

Cyklotremp.cz