JIŘÍ ŠVIHÁLEK (*1989)
ONDŘEJ ŠVIHÁLEK (*1992)

extrémní skialpinisté

„Dobrodružství je víc, než být někde první.“

Bratři Jiří & Ondřej Švihálkovi (26 a 23 let) tvořící Kejda Ski Team pocházejí z Brna a říkají o sobě, že mají za sebou 9 let společných dobrodružství. To, co začalo na skalkách Moravského Krasu se postupně transformovalo přes letní a zimní lezení v horách Evropy až po extrémní skialpinismus všude po světě. S lyžemi na nohou již navštívili téměř všechny kouty Alp a Tater, norské Lofoty, peruánskou Cordilleru Blanca, nepálský Himálaj a naposledy marocký Atlas.

V současnosti představují českou špičku v extrémním a expedičním skialpinismu. V roce 2013 slyžovali tři šestitisícovky: Nevado Copa, Tocllaraju a Ranrapalca, za jejíž sjezd obdrželi od ČHS ocenění Výstup roku 2013. V roce 2014 se Jirka zúčastnil slovensko-české expedice na osmitisícovku Dhaulagiri, kde místo pokusu o sjezd šťastně přežil zavalení basecampu lavinou během cyklónu Hudhud. V roce 2015 navštívili hned dvakrát marocký Atlas, aby podrobně zmapovali zdejší netušený skialpový potenciál. V roce 2016 plánují společně v malém týmu slyžovat osmitisícovku Cho Oyu.

Jirka jakožto starší z dvojice má na svém ,,tachometru" natočeno už přes 250 přelezů horských cest do 8 UIAA (z toho asi třetinu v zimě) a přes 80 slyžovaných skiextrémů. Ondra je potom vedle sportovních výkonů i kameramanem a dokumentaristou této dvojice. Mimo strmé sjezdy jsou autory 10 ,,beznýtových" prvovýstupů velkých stěn v severním Norsku (např. Lost in Ocean, 8- nebo Sweet dreams, 7 A2) a sportovněji založené cesty Hyperbohrea, 8- v rakouských Alpách.

V roce 2015 navštívili dvakrát marocký Atlas, aby podrobně zmapovali zdejší netušený skialpový potenciál a právě o tyhle zážitky se přijedou podělit na Rajbas. ,,Skialp v Maroku" či ,,nejlepší lyžování v Africe", to jsou zdánlivě nesmyslná slovní spojení. Jenže opak je pravdou! Mgoun - pohoří, co bylo zapomenuto v čase, Jebel Toubkal - nejvyšší vrchol severní Afriky, skalnatý Tazarhart - žlabové Eldorado či hlučný a barevný Marrakech - tepající srdce berberského světa. To všechno a mnohem víc tvoří pestrou mozaiku terénů a zážitků, které Maroko může skialpinistům nabídnout. Nechte se inspirovat bratry Švihálkovými z Kejda Ski Teamu a zjistíte, jak, kdy a kde se dá lyžovat s výhledem na Saharu!


(neděle 22.11. Kino Blansko, JIŘÍ a ONDŘEJ ŠVIHÁLKOVI: Whiskey Berber aneb AFRICKÉ SKIEXTRÉMY)

www.svihalekski.com
www.facebook.com/KejdaSkiTeam