LENKA KLICPEROVÁ (*1976)

šefredaktorka Lidé a Země, fotografka

Při setkání s Lenkou Klicperovou se nechce věřit, že letos v létě uplynulo už jedenáct roků, co usedla do křesla šéfredaktorky dlouhodobě nejčtenějšího českého časopisu o cestování. V magazínu Lidé a Země působí již třináctým rokem. A její zmiňované „usazení“ v šéfredaktorském křesle však vůbec nelze brát doslova. Časopis o cestovaní nejen řídí, ale sama cestuje, píše, fotografuje. Zamilovala si Afriku a nevyhýbá se cestám do zemí, kam se běžně necestuje. Třeba do takových nebezpečných destinací jako je Irák, Afganistán nebo Sýrie.

Na cestách se zaměřuje se na dokumentování života domorodých etnik, na problematiku žen a jejich postavení ve třetím světě, na reportážní a portrétní fotografii. Kromě Lidé a Země spolupracuje i s mnoha dalšími tištěnými periodiky, ale i TV a rádii. Za fotografie Surmů z jižní Etiopie získala v roce 2008 čestné uznání v soutěži Czech Press Photo. V tomto roce stála také u zrodu občanského sdružení Femisphera. V rámci tohoto sdružení vznikl mimo jiné projekt Kongo – Ukradené ženství, který se týká masového znásilňování žen na východě Konga sužovaného válkou. V listopadu 2009 uskutečnila cestu do severní Keni, kde se zabývala ženskou obřízkou u kmenů Samburů a Elmolů. V lednu 2010 odjela na Haiti, postižené katastrofickým zemětřesením, aby zde pracovala jako fotoreportérka. V Čadu zpracovávala téma běženců z Dárfúru, v Iráku téma guerill PKK, v Ugandě pracovala s dětskými vojáky LRA.

V roce 2010 jí v nakladatelství Mladá fronta vyšla kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými. Na tuto knihu volně navazuje Afrika v nás II (2013). V roce 2014 byla oceněna první cenou Czech Press Photo – videosekce, za feature Like Virgin – spolu s Jarmilou Štukovou (střih Petr Kašpar).

Na Rajbas Lenka přijede už potřetí a to nejen proto, že je členkou naší festivalové rady. Představila zde své fotografie i dvě cesty do Afriky. Na „Slzy Konga“ navázala roku 2013 veselejším tématem o zážitcích ze severu Nigeru. Zde fotografovala tance nomádů Wodaabe na fascinujícím festivalu hojnosti a lásky Cure salée a magický mužský tanec gerewol.

Její letošní prezentace reaguje na aktuální události. Vlna uprchlíků v posledních měsících dorazila do Evropy. Statisíce lidí prchají z války zmítané Sýrie do Evropy. Právě Syřané převažují mezi uprchlíky, protože v jejich zemi zuří už pátým rokem občanská válka. Do zahraničí před ní uprchly čtyři milióny lidí. Skoro polovina jich je v Turecku, milión v Libanonu a přes 600 000 v Jordánsku. V samotné Sýrii je uprchlíků 7,6 miliónu.

Lenka, společně s Markétou Kutilovou, vyrazila opačným směrem než putují uprchlíci. Strávila léto v syrské oblasti okolo města Kobani, které bylo ještě nedávno pod kontrolou Islámského státu. Cílem cesty odvážných novinářek bylo pochopit a následně lidem u nás přiblížit problémy lidí této země.


(sobota 21.11., Dělnický dům, MARKÉTA KUTILOVÁ a LENKA KLICPEROVÁ: NA DOSTŘEL ISLÁMSKÉHO STÁTU)

Osobní web
Femisphera.com
Lidé a Země