PAVEL NESVADBA (*1974)

fotograf

Pavel Nesvadba při studiu průmyslového designu na VUT přešel postupně z kresby k focení, na kterém získal závislost, a ta ho stále drží. Přes hledáček si vychutnává horolezectví, jachting a divadlo.

„Moje cesta k divadelní fotografii nebyla sice přímočará, ale vlastně docela přirozená. Vzpomínám si, jak nám příbuzná vozila ze Západního Německa fotografické katalogy a mě tehdy jako třináctiletého kluka napadlo, jak by bylo krásné jezdit po světě a fotografovat. Za vlády komunistů tahle představa stejně patřila do rodu sci-fi. Můj starší bratr se fotografování věnoval a od něj jsem dostal i svůj první foťák, ruskou Smenu 8M, s níž jsem začal dokumentovat prostředí, kde jsem se pohyboval. Toulání se po kopcích, ať už jako tramp nebo skaut; později jsem se dostal k horolezcům a začal lézt. V Brně jsem studoval průmyslový design a hodně kreslil, o fotografii jsem se ale zajímal čím dál více. Vedle studia jsem pracoval v reklamní agentuře a tam mi focení nabídli. Můj starší kolega mě popíchl slovy, že kdo nic nedělá, tak nic nezkazí. Zařídil jsem si živnostenský list a po škole se věnoval už jen focení. Pracuji stále i pro reklamní agentury, ale zaměřuji se na outdoorové sporty jako horolezectví. Dost času strávím s jachtingem na moři, takže můj klukovský sen se nakonec splnil.“

Na Rajbasu vloni vystavoval fotografie a letos bude promítat. Nechá nám nahlednout do zákulisí lezecké fotografie, když nás provede svou cestou fotografováním lezení od rozpálených rajbasů po mrazivé mixy.


(neděle 22.11., Kino Blansko, 11:55 hod. PAVEL NESVADBA: ZÁKULISÍ LEZECKÉ FOTOGRAFIE)

Osobní web