MARKÉTA PEGGY MARVANOVÁ (*1995)

extrémní cyklistka

Na kole jezdí každý den. Pracuje totiž jako messenger po Praze. Po práci se pak ještě jede projet s kamarády. Vyhrála několik 24 hodinových závodů a hned dvakrát 1000 Miles Adventure trans Czechoslovakia, který je považován za nejextrémnější cyklistický závod evropského kontinentu. Když zrovna nezávodí na kole, tak si střihne třeba i běh. Letos doběhla druhá na zimním závodě na polárním kruhu na 150 km. Někteří o ní obdivně mluví jako o holce z jiné planety.

Napříč svému mládí je už zkušená vytrvalostní závodnice a zůstává usměvavou holkou do nepohody i pohody. A hlavně je cílevědomá v tom, jak si nezištně dokáže jít za svými sny. Stala první Češkou a vůbec nejmladší cyklistkou, která dokončila závod The Great Divide Race. Dojela na něm pátá mezi ženami!

Závod The Great Divide Race (Tour Divide) je dlouhý 4 418km na trase se startem z národního parku Banff v Kanadě a končící na hranicích s Mexikem. Vede přes Rocky Mountains, trať stoupá místy přes 4 000 metrů vysoká pohoří s celoročním výskytem sněhu a v druhém extrému projíždí přes až 200 km dlouhé pouště. Zvláště v Kanadě hrozí srážka s medvědem, pumou a jinými potvorami. Na jihu si zase brousí zuby Mexičani.

Na cestě ji nedoprovázel žádný support team, proti medvědům si namontovala na řidítka zvonek. Vezla si vše, od věcí k servisu kola po věci na táboření v divočině. „Nejkritičtější byly nekonečné kopce - jeden měl 50 km a nemohla jsem zastavit kvůli komárům a hovadům. Jo, komáři mě doháněli pořádně k šílenství...“, popisuje Markéta boj s nenechavým hmyzem. Závod dokončila za 21 dnů.

V průběhu závodu jí psychicky pomáhaly myšlenky na dívku Dáju trpící svalovou chorobou myopatií. V rámci závodu propagovala sbírku na nové dvojkolo, které by mohla užívat. Na sbírce se vybralo 75 tisíc korun a kolo je už Dáje předáno.

A Peggy přichází s další výzvou: „Pokud jste se chtěli podílet na sbírce a nestihli jste to, nevadí, dětí, kteří potřebují naši pomoc je hodně a proto každou mou následující akci bude doprovázet sbírkový účet pro dobrou věc. Konkrétně se jedná o únor 2016, kdy pojedu na polárním kruhu závod na sněžných kolech: Lapland Extreme Challenge.“


(sobota 21.11., Dělnický dům, 14:30 hod., MARKÉTA PEGGY MARVANOVÁ: THE GREAT DIVIDE RACE)

Osobní web