MIROSLAV NÁPLAVA (*1966)

dokumentarista a šéfredaktor magazínu Srdcaři.cz

V roce 1996 spolu s Petrem Horkým pátral v mongolské poušti Gobi po červu Olgoj Chojchojovi. Toho se jim se jim nepodařilo ani vyfotit ani nafilmovat. Přesto krátce po návratu společně založili Sdružení pro cestopisnou dokumentaci Camera Inkognita. Záměrem tohoto počinu byla snaha o vytvoření filmového archívu, který by dokumentoval místa, kde dochází k tak dramatickým změnám , že už je možná nikdo neuvidí v jejich původní podobě.

Osobností, která vstoupila do jejich života i práce, se stal legendární cestovatel Miroslav Zikmund. Později spolu s ním absolvovali i dvě cesty. Roku 2002 na Cejlon a ještě téhož roku do Kalifornie, kde zorganizovali převoz unikátní pozůstalosti Eduarda Ingriše do Čech.

Mirek v „Zikmundově Zlíně“ od roku 1996 pořádá festival cestovaní, poznávání a sbližování kultur Neznámá země. Součástí akce jsou výstavy, projekce, besedy, koncerty a také udílení prestižní ceny Kantuta (incký název květiny symbolizující nesmrtelnost a také jméno Ingrišova voru).

Je autorem knih:
• 1995 Býčí skála aneb jeskyně plná otazníků (společně s Antonínem Přichystalem)
• 1996 Dvě cesty za archeologií (společně s Petrem Horkým)
• 2002 Sloni žijí do sta let (společně s Petrem Horkým a Miroslavem Zikmundem)
• 2004 Plavby „sebevrahů“
• 2006 Cuba Libre (společně s Petrem Horkým)
• 2007 Honba za obřím červem a jiná dobrodružství (společně s Petrem Horkým)
• 2009 Plavby "sebevrahů" - kapesní vydání
• 2010 Legenda H+Z (editor textu Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda)
• 2011 Albánie – kráska se špatnou pověstí (společně s Petrem Horkým)

Podílel se na vzniku mnoha filmových dokumentů. Režijně zpracoval filmy například divácky úspěšné filmy Albánie - kráska se špatnou pověstí (2012) nebo 13. osmitisícovka Radka Jaroše - Annapurna 8091m (2013). Od roku 2012 je šéfredaktorem interaktivního magazínu SRDCAŘI.CZ zaměřeného na cestování, dokumenty, fotografie, adrenalin a další "srdcařské" aktivity.

V Blansku se představí již popáté v roli populárního superstár porotce filmové CENY SRDCAŘI.CZ. Jeho zasvěcená hodnocení a vtipné glosy tentokrát doplní novinářka Markéta Kutilová.


(pátek 20.11., Kino Blansko od 16:00 hod., projekce soutěžních filmů OKEM DOBRODRUHA s udělením ceny SRDCAŘI.CZ)

Srdcaři.cz
Neznámá země