KRISTIÁN BRAT (*1983)

lékař, cestovatel, outdoorový nadšenec

Pracuje na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno. Působí i jako odborný asistent a zároveň student doktorského studia na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Od studentských let provozuje horolezectví, horskou turistiku a alpinizmus, skialpinizmus, běžkování a cyklistiku. Je členem Českého horolezeckého svazu, oddílu HO Lokomotiva Brno. Z horolezeckých aktivit se nejvíc věnuje vícedélkovému skalnímu až horskému lezení. Nejtěžší přelezené cesty dosahují obtížnosti 6c+ a 6c francouzské klasifikace. Od narození syna Nataniela (2013) ale nejvíc času tráví vytrvalostním během, preferuje maratonské tratě.

Afinitu k subpolárním a polárním krajům získal v roce 2004, kdy měl možnost měsíc cestovat stopem po jižním a středním Norsku. V dalších létech následovala řada soukromých cest do Skandinávie, na Island, do Grónska a na Svalbard, kde absolvoval dlouhé treky nebo pochody na běžkách. Z dalších cest navštívil také Kamčatku, ruský Altaj, Ukrajinu, Krym, Maroko, Korsiku, několikrát Balkán a většinu evropských zemí.

V roce 2012 se stal členem VI. vědecké expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy v pozici lékaře expedice. Práce na vědecké polární stanici ho nadchla natolik, že toto angažmá ještě zopakoval v letech 2013 a 2015 jako člen VII. a IX. vědecké expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Na ledovém kontinentu tak celkem strávil více než 7 měsíců života.

Vliv pobytu v polárních podmínkách na lidský organizmus je také tématem jeho výzkumné práce. V této oblasti je také autorem a spoluautorem několika odborných článků a přednášek.

V přednášce na festivalu Rajbas dá nahlédnout do prostředí vědecké stanice J. G. Mendela, představí stěžejní výzkumné aktivity a bude vyprávět o specifikách cestování, práce a života na polární stanici v Antarktidě.


(pátek 20.11., Kino Blansko, 19:15 hod., KRISTIÁN BRAT a ALENA ŽÁKOVSKÁ: ČESKÁ ANTARKTIDA)