Přehled přihlášených filmů

OKEM DOBRODRUHA

1. NEPÁLSKÝ TROJBOJ

režie: Markéta Hanáková, scénář, kamera: Markéta Hanáková, Zdeněk Hodinář, Iva Veverková (Olomouc), 19 min., 2014

Dokument popisuje putování tří dobrodruhů Nepálem, kterým se naskytla možnost projít si během jednoho měsíce tři naprosto odlišné treky a porovnat je. Nejprve vyrazili kolem sedmé nejvyšší hory světa Dhaulaghiri. Atraktivita a snadná dostupnost tohoto treku nese s sebou daň v podobě davů lidí, kteří se na tuto cestu každoročně vydávají. Úplně jiný charakter, než předchozí dva treky, má spíše duchovní putování Langtangem. Pohodový a nenáročný Heritage Tamang trail je víc než o fyzických výkonech spíše o duchovním poznání.

2. KÖNIGSJODLER KLETTERSTEIGJ

režie, scénář, kamera: Ivo Košík (Frýdek – Místek), 3 min., 2013

…Jedna z perel mezi ferratami mým okem... (co si budem vykládat, cesta je pro každého povinná a basta... určitě si ji užijete, tak jako já.)... úsek tzv. Dientnerův zářez a navazujicí "Bošák" Promenáde mě fakt dostal.

3. TEPUI DREAM

režie, scénář, kamera: Miroslav Haluza (Brno), 27 min., 2015

Někdy se stane, že dlouho ztracená věc je znovu objevena, a tak začne příběh o dávném dětském snu, cestu k nejvyššímu vodopádu světa na vzdálené stolové hoře, kdesi ve venezuelské savaně.

4. FILIPÍNY 2013

režie, scénář, kamera: Radek Kubík (Klepačov u Blanska), 13 min., 2014

Film pochází z lokality ostrova Malapascua na Filipínách – všem vřele doporučuji i když cesta tam zabere skoro 2 dny... Jde o dokument – záběry z podmořského života. Uvidíte tresher sharks – pelagické žraloky, mořské koníky, mládě ryby barabundi, mandarinské ryby, nahožábré a mnoho dalšího.

5. YALA CLIMB TRIP

režie, scénář, kamera: Mario Piťuch (Višňové, Slovensko), 16min., 2014

Niekoľkodňový trip kamarátov po Sardínii. Slnko, lezenie, more a všetko čo k tomu patrí. Návod na to, ako stráviť neskorú jeseň na prekrásnom kúsku zeme. Stačí len chcieť a trip je na svete. Každý z nás miluje lezenie a keď to dohromady spojíte so slnkom, ktoré je na Sardínii aj v neskorú jeseň, tak je to krása, že sa Vám až slzy hrnú do očí. Tomu verte !!! Na toto nikdy nezabudneme a radi sa sem určite vrátíme…

6. BOLÍVIE

režie, scénář, kamera: Jaromír Klik (Tábor), 18 min., 2013

Film byl natočený na kompaktní foťák, o jednu kartu jsem přišel v Cuzcu, kde mne okradli. Některá místa tam nejsou. Natáčení nekomentuji, jelikož mi to nějak nejde. Jinak to točím pro nás, co jsme tam byli.

7. DRÁBovina

režie: David Svárovský (Tábor); scénář: Jan Koska; kamera: Petr Mašek, D. Svárovský, Kateřina Velebová 8 min., 2015

Retrosnímek o provvýstupu na skalní věž v Drábských světničkách. Výstup byl uskutečněn v r. 1928 a při trojitém stavění bylo nápomocno 16 saských lezců.

8. DRAČÍ LODĚ

režie, scénář, kamera: Karel Buf Hrubý (Bílovice n. Svitavou), 11 min., 2015

Za dobrodružstvím s plavbou na dračím tělese nemusíte hledat jen někde v daleké Asii, ale se dá zažít také v moravském plenéru.

9. MUŽIK

režie, scénář, kamera: Karel Buf Hrubý (Bílovice n. Svitavou), 3 min., 2015

Mužik z Moravského krasu podumává nad dramatickým příběhem z temného nitra Býčí skály.

10. PANTANAL VÝPRAVA ZA JAGUÁROM

režie, scénář: Peter Kuric, Juraj Lech; kamera: Peter Kuric, Peter Ondrejovič (Prašník, Slovensko), 14 min., 2015

Plavba po brazilskej rieke Rio Negro v národním parku Pantanal na nafukovacích člunech. Cielom bolo pozorovanie volně žijucich zvierat a hlavne jaguára.

11. ŠALINĚNÍ 2015

režie, scénář, kamera: Robert Žďárský (Brno), 10 min., 2015

Šalinění je název závodu v MHD. Vznikl v Brně, ale pod lokálními názvy se konal i v Praze a Ostravě. Film přiblíží atmosféru závodu v Brně z pohledu organizátorů.

12. SÁM V ZEMI SÁMŮ, STOPEM A PĚŠKY

režie, scénář, kamera: Michal Hubert (Blansko), 16 min., 2015

Snímek zachycující putování Michala Huberta po severní Skandinávii v čase raného podzimu, kdy turistů ubývá a barevných stromů přibývá. Cesta plná úžasné přírody, nezapomenutelných setkání, například i s původními obyvateli Sámy, no a také s okouzlujícími polárními zářemi.

13. SEDM MĚSÍCŮ NAPŘÍČ JIŽNÍ AMERIKOU

režie, scénář, kamera: Pavel Svoboda (Moravské Budějovice), 3 min., 2015

Dva lidé, dva batohy, jeden foťák, čtyři objektivy a malá kamerka. Pět zemí a sedm měsíců velkého dobrodružství. Od rovníku v Ekvádoru až po nejodlehlejší ostrovy chladné Patagonie. Jižní Amerika je neuvěřitelně pestrá a krásná.

14. PIRIN – VÝLET K NAROZENINÁM

režie, scénář, kamera: Lumír Hubert (Blansko), 8 min., 2015

Synové vytáhli tátu na výlet do hor. Déšť, kroupy, sněžná pole a exponovaný hřeben Končeto dostal jako dárek k 50. narozeninám.

15. KYRGYZSTÁN – BLÍŽE K OBLAKŮM

režie, scénář, kamera: Lumír Hubert (Blansko), 7 min., 2015

Komentovaný snímek o našem výletu do pohoří Tian – Shan v Kyrgyzstánu

16. MADEIRA – OSTROV POKLADŮ

režie, scénář: Natty Chalcarzová, Lumír Hubert, kamera: Lumír Hubert (Blansko), 7 min., 2014

Impresionisticky laděný snímek o lednovém čundrování na ostrově Madeira

17. OD EGYPTA K INDONESII 1957-1963

Režie: Jaroslav Bratislav Bartošek, scénář: Jaroslav Bratislav Bartošek, Josef Strubl, kamera: Jaroslav Bratislav Bartošek, (Praha), 15 min., 2015

Pan Jaroslav Bratislav Bartošek zajišťoval v padesátých a šedesátých létech pro českoslovanský průmysl výstavbu cukrovarů v Asii. Svou 8 mm kamerou Admira své cesty dokumentoval. V roce 2006 ve spolupráci s Josefem Strublem filmy převedl na DVD a okomentoval. Předkládáme Vám zkrácený sestřih z hodinového filmu, ve kterém můžete vidět, jak vypadala pro cestovatele známá místa před více než padesáti léty. Navštívíme krátce Egypt, Libanon, Indii, Barmu, Kambodžu, Hong Kong, Singapur a Indonesii.

18. DOVOLENÉ A POBYTY: INDIE – CEYLON 1956 - 1960

Režie: Jaroslav Bratislav Bartošek, scénář: Jaroslav Bratislav Bartošek, Josef Strubl, kamera: Jaroslav Bratislav Bartošek, (Praha), 15 min., 2015

Předkládáme Vám zkrácený sestřih pana Jaroslava Bratislava Bartošky z hodinového filmu, ve kterém můžete vidět, jak vypadala před více než padesáti léty pro cestovatele známá místa Himalájí, nahlédneme do Bombaye a na Ceylon.

19. SIKEREI - SIBERUT

Režie, scénář, kamera: Petr Mazáč (Cheb) 15 min., 2014

Na Siberutu, ostrůvku v indickém oceánu, jsme se chtěli setkat s jeho původními obyvateli Mentawai, kteří byli ještě před 40 lety obávanými lidojedy a dodnes žijí v džungli stále stejným životem, jako kdysi dávno.