Výstavy

ZDENĚK ŠEREBL: JESKYNĚ MORAVSKÉHO KRASU VE FOTOGRAFII 2





S tvorbou Zdeňka Šerebla se blanenské publikum mohlo seznámit již v létě letošního roku, kdy byla v Galerii města Blanska vystavena část dosud neprezentovaných černobílých fotografií z 60. a 70. let. Aktuální výstava na předešlou navazuje a návštěvníkům odhalí další záběry ze Staré i Nové Amaterské jeskyně, jeskyně 13C a z Býčí skály. Vzhledem k tomu, že Amatérská jeskyně byla objevena na sklonku 60. let, jde o jedny z prvních, ne-li první fotografie těchto prostor. Autor snímky pořizoval pomocí fotoaparátů Pentaconsix a Praktika. K osvětlení jeskyně používal prachové blesky a elektonický blesk. Fotografování v jeskyních pro něj nemělo jen dokumentační charakter, šlo také o zálibu fotografií zachytit nevšední krásu podzemních prostor. Náročnost podmínek k fotografování byla současně technologickou výzvou a dobrodružstvím. Snímky vznikaly poměrně rychle, mnoho času na přípravu záběrů pan Zdeněk neměl. Jak sám řekl: "Vznikaly expedičně, jen tak "mimochodem", během pracovních cest. Byla to také trochu hra vyjde - nevyjde, ale spíše snímky vycházely". K obnovenému zájmu o 40 - 50 let staré negativy přivedl pana fotografa technický pokrok, který velmi zjednodušil a rozšířil možnosti zpracování analogového materiálu, převedením do digitálních médií.

(20.11. - 20.12.2015 Galerie města Blanska, ZDENĚK ŠEREBL: JESKYNĚ MORAVSKÉHO KRASU 2, vernisáž v pátek 20. 11. v 15 hod.)

IVO KELF FLEK: CESTY NA VÝCHOD





Soubor černobílých fotografií vzniklých klasickou mokrou cestou z negativu . Tyto fotografie vznikaly během našich cest s manželkou Ivanou našim vozem v zemích jako Turecko, Irán, Irák, Rusko (poloostrov Kola, Ural, Archangelská oblast) a Kyrgyzstán. Ivo Kelf Flek (*1970) žije v Ostrově u Macochy, takže ve výčtu jeho zájmů, vedle fotografování a cestování, nepřekvapí aktivní jeskyňaření. K fotografování ho v dětství přivedl darovaný fotoaparát Pionýr. Film a fotografie si už tehdy vyvolával sám doma a ten fotoaparát má dodnes. Ke klasické fotografii se vrátil po určité odmlce a pokusy s digitálem. Říká, že digitál nadále používá, ale jen jako takový zápisník.

(1.11. - 30.11. Kino Blansko, IVO KELF FLEK: CESTY NA VÝCHOD)

MONIKA HRDINOVÁ, KAREL HRDINA: MADAGASKAR





Osmý světadíl, červený ostrov, laboratoř bohů – takto je Madagaskar, čtvrtý největší ostrov, přezdíván. Domov lemurů, chameleonů a majestátních baobabů. Trnitá suchá buš i tropické deštné pralesy, dvoutisícová pohoří i bělostné písečné pláže. To je Madagaskar. A k tomu Malgaši, snad nejusměvavější národ na světě. Takové místo stojí za návštěvu!

Více o autorech: www.obrazkyzcest.cz a www.madagaskar.holiday

(20.-21.11., Dělnický dům, MONIKA HRDINOVÁ, KAREL HRDINA: MADAGASKAR)

IVANA ČERNOŠKOVÁ, ZDENĚK ČERNOŠEK, HYNEK STUCHLÍK: DOLPO – ZAPOMENUTÝ NEPÁL





Hluboké kaňony, ve kterých se ztrácí stezka pro pěší odvážlivce. Nekonečné pěšinky úbočím mířící do pětitisícových sedel, odkud vesele mávají barevné praporky budhistických modliteb. Desítky karavan, stovky jaků a spěch honáků, aby cestu do Tibetu za obchodem zvládli v co nejkratším čase. Bez vegetace vyprahlé horské vrcholy táhnoucí se až k místu, kde tušíte obzor. Neskutečně tyrkysově zbarvená hladina jezera Phoksundo a zchátralá starobylá gompa v zátoce. To vše v nás zanechalo jedinečnou vzpomínku, pocit tajemna i úctu k rodinám žijícím v izolovaných, často hodiny chůze od sebe vzdálených vesnicích severozápadního Nepálu.
... domníváme se, že jedinečnost a divokost Dolpa není lehké popsat slovem. Ani obrázky na fotografiích zcela nevystihují okamžiky, které jsme mohli prožít na vlastní kůži.
Ať je pro Vás výstava inspirací a nahlédnutím do života i míst zapomenutých hor Nepálu.

(8. 11., Statek Samsara, 20. – 21. 11., Dělnický dům, IVANA ČERNOŠKOVÁ, ZDENĚK ČERNOŠEK, HYNEK STUCHLÍK: DOLPO – ZAPOMENUTÝ NEPÁL)