O Rajbasu 2015

„Rajbas byl první fesťák, který nás přijal a to zůstává ve mě dodnes. Nikde jsem nezažil atmosféru jako v Blansku. Je to křižovatka. Místo, kde si i přednášející můžou sednout a vzájemně se poznat.“

Petr Kašpar, filmový režisér a producent

Sedmnáctý ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství proběhne 20.-22. listopadu 2015 v Blansku. Rajbas je festivalem, který má vlastní duši a žije svým životem. Neopakovatelnou atmosféru vytváří nejen parta obětavých organizátorů spolu s vystupujícími, ale především jeho návštěvníci a účastníci soutěží.

Nad konáním festivalu převzal záštitu starosta města Blanska Mgr. Ivo Polák.

Akce je místem setkání lidí stejných zájmů. Opravdově zkušených, kteří třeba stoupají k vrcholům osmitisícových hor nebo sjíždí divoké peřeje řek, potápí se do hlubin oceánů, odhalují taje neznámého podzemí... Stejně však i těch, kteří na svá velká dobrodružství teprve čekají, přijdou se jen pobavit, hledat inspiraci nebo jen chvíli snít.Dobrodružství nejen na plátně, ale už i cestou na festival. Existuje spousta filmových soutěží, ale Nafest se může pochlubit originalitou! ...takovou, že se stala pravidlem posledních let festivalu neobvyklá věc. Vrcholem není ani vystoupení exkluzivních hostů ani projekce filmů profesionálních tvůrců. Pro většinu diváků bývá vrcholem první projekce amatérských dokumentů natočených během cesty na festival.

Tradiční program:

Je soustředěn do tří víkendových dnů a nejedná se pouze o pasivní sledování besed a filmových projekcí. Součástí jsou závody, koncerty, workshopy, tanec i výprava do podzemí Moravského krasu.  

 • FILMY A VÝSTAVY

  Cestování, outdoor a vizuální dokumentace patří k sobě. Letos 4 výstavy fotografií, fotosoutěž, 19 soutěžních filmů Okem dobrodruha, předpremiéra filmu Pantanal a spousta dalších...

 • HOSTÉ

  Pestré spektrum 25 osobností ze světa filmu, cestování, umění a outdoorových aktivit.

 • MUZIKA

  Na žádném z ročníků nechybí. Letos 3 kapely a jeden písničkář s kytarou.

 • WORKSHOPY

  Něco se přiučit a odkoukat. Na to je zde ta pravá příležitost.

 • SOUTĚŽE A OUTDOOR

  Program festivalu nezůstává za dveřmi sálů! Soutěže, závody a výpravy míří do přírody i do podzemí Moravského krasu.

Proč přijet na Rajbas?

Protože je to festival, který můžete prožít jen u nás v Blansku a nikde jinde!!!

Pořádá Sdružení Horizont za spolupráce dalších spolupořadatelů.