Tváře Rajbasu

• Festivalový štáb

Milan Daněk (ředitel festivalu)

Od založení tradice v pořádání Rajbasu je hnacím motorem organizačního soukolí.
Po létech rychlošípáckých výprav a trempingu, jezdí nyní po světě s kamerou. Vrací se s filmovým materiálem, ze kterého v blanenském studiu Audiovisual vznikají dokumenty. Možná je znáte i z jiných festivalů (oceněny na MFOF, MHFF Teplice a dalších). Stál za zrodem projektů expedic za poznáním současného života geograficky izolovaných etnik. Publikuje v časopisech zaměřených na cestovaní a outdoor. Oblíbil si jihovýchodní Asii (zejména Novou Guineu, Borneo, Malajsii, Andamany), za přírodními národy však podniká výpravy i do Amazonie, rovníkové Afriky, Mexika, Ruska …

Zdeněk Špíšek

Rajbas navštívil poprvé jako divák v roce 2004. Nyní zde stíhá vedle organizačních povinností i prezentace svých vlastních expedičních aktivit.
Přírodovědec, horský průvodce a znalec oskeruší, který přes své mládí již stihl navštívit většinu evropských zemí. Ve Skandinávii například strávil více než rok a společně s Marokem se stala jeho srdeční záležitostí. Podniká i cesty mimo kontinent (Peru, Bolívie, Nepál, Kostarika, Sýrie, Turecko, Izrael, Island...). Nejraději s malou skupinou lidí, s fotoaparátem na krku a batohem na zádech. Rád předává informace o živé i neživé přírodě při práci s mládeží i jako průvodce. Říká: „Ať už se toulám po horách, v pouštích nebo v pralese, je pro mne důležité, že se mám kam vracet. Cesty mi přináší kromě vzpomínek i ponaučení jaké často bezvýznamné problémy doma člověk řeší.“

Michal Hubert

Michal je webmasterem festivalových stránek, ale program na scéně Kotlík i instalaci všech výstav zastřešuje společně s bráchou už několik let.
Jeskyňář, kterého baví horolezectví, turistika, cestování, poznávání nových zemí a lidí. Všechno toto spojuje s fotografováním. Jeho cesty míří nejčastěji severním směrem (počet návštěv Norska, už pomalu ani nepočítá), navštívil většinu evropských zemí, nacestoval desítky tisíc kilometrů a vyfotil desítky tisíc fotografií. Se svými fotografiemi zaznamenává i nejrůznější úspěchy ve fotosoutěžích a také je rád promítá veřejnosti na cestopisných besedách.

Osobní web: www.mikedrago.cz

Lukáš Hubert

Bráchové Huberti se někdy pletou. Tenhle je ten starší a scénu Kotlík i moderuje.
Mezi jeho záliby patří horolezectví, jeskyňaření, parašutismus a cestování. Z většiny výprav, které směřují většinou na Balkán a na východ se snaží zpracovávat krátké dokumenty. Největší jeho tvůrčí popularitě se ovšem těší soutěžní snímky z NaFESTu. Nejdál doputoval do Gruzie na Kavkaz a také na Nebeské hory v Kyrgyzstánu. Spolu s bráchou převzali organizaci cyklu Večerů s Kotlíkem, což jsou besedy především o cestování. Konají se už druhou desítku let každý měsíc v Ulitě a bez z nich by tento festival vlastně ani nevznikl.

Osobní web: www.lukaslumir.cz

• Spolupráce s médii

Petra Krejsová

Nová posila organizačního týmu. Pořád v poklusu, miluje hory a behani, cim delsi tim lepsi. A taky miluje lidi, co to mají v hlavě srovnaný...

• Koordinace akcí a soutěží

Alena Žákovská (Okem dobrodruha)

Stíhá vše kol naší soutěže neprofesionálního filmu.
Cestovat začala hned po ukončení studií (molekulární biologie, imunologie). Po státech Evropy následuje Asie, Jižní Amerika, Afrika…Spolu s Milanem Daňkem stála u zrodu expedičního sdružení Horizont. Účastnila se expedic do těžce přístupných míst světa (4x Nová Guinea, vnitrozemí Bornea, povodí řeky Xingú v brazilské Amazonii, Ruwenzori v Ugandě, pralesy Ituri v Kongu, Taman Negara v Malajsii, Měděný kaňon v Mexiku, Republika Tuva na Sibiři), na cestách ji lákají přírodní národy a vrcholy hor a sopek. Vynikající sportovkyně, reprezentantka v ultramaratónu (účastnice několika světových šampionátů v běhu na 100 kilometrů), mistryně ČR v běhu na 100km v r. 2009, mistryně ČR ve vytrvalostně silovém pětiboji.

Vladimír Rosi Kučera (NaFEST)

Taktéž již dosluhující inventář organizačního teamu. Typický exemplář asociálního introverta. Jeho životní pesimismus, který se promítá v zarputile skeptický postoj k organizování téhle jedinečné soutěže, zřejmě způsobuje, že Ti nadšenci (soutěžící) do toho jsou rok co rok.
Ve volném čase se věnuje převlékání kabátů tuláka (čti trempíře, kvazi-vodáka a „cestovatele“), muzikanta (čti šumaře), periferního sportovce (mtba, běh), motocyklistu, off-roadistu, … Z geoetnografickymezikontinentálního pohledu ještě nebyl: ani na jednom z Pólů, v Grónsku, Indonésii a Oceánii, Austrálii a na Islandu.

Jan Odehnal (Rajbas Pragulka)

Nechyběl už při zrodu festivalu a jeho cestovka je po celá léta partnerem naší akce (a díky shodnému slovu v názvu obou aktivit, bývá často mylně pokládána i za organizátora festivalu). Na starosti má program v krasovém podzemí a ubytování.
Svou svéráznou cestovku CK Rajbas – Outdoor Travel založil v roce 1998. Akce sám na vlastní kůži nejprve absolvoval (Kavkazy, Ťan-Šan, Krym, Nový Zéland, Austrálie, Černá Hora, Indie), poté několikrát odprůvodcoval, a protože nemůže být všude, zaučil a předal schopným průvodcům své know-how. I tak se s ním (protože ho cestování a práce s lidmi baví více než úředničení) můžete setkat na zájezdech a to především těch specializovaných – na motorkách v Indii, Nepálu, Thajsku, Laosu..., nebo ve vysokých horách.

Zdeněk Novák (Grena běh)

Letos to bude po šestnácté, co šéfuje běhu se zátěží na hořický kopec.
Vynikající sportovec i kytarista. Zájmy o cyklistiku a firmu Kola Novák v současné rozšířil o aktivity v chovu ovcí a koček. Znalec Josefovského údolí, kde v posledních létech tráví většinu volného času, často i v podzemí coby speleolog. Občas ale opustí i svůj oblíbený kout Moravského krasu a vyrazí do světa např. Kanada, Taiwan, Kuba, Peru, Dominikánská republika...

Kateřina Kolářová (Megbolondul)

Ve městě i na výletech ji nejčastěji potkáte omotanou dítětem, brzy již dvěma. Z nadšené účastnice šifrovacích her se tak stala neméně nadšená organizátorka šifrovačky Megbolondul. Oblíbenou horskou turistiku u ní vystřídaly cesty za sportovním lezením, v poslední době pak zdařilé aktivně – flákací rodinné dovolené.

• Animace programu, zázemí pro vystupující a hosty

Renata Žilková

Úžasně schopná zařídit a vyřešit vše pro pohodu a klid vystupujících.
Ráda cestuje a těší se na všechny účinkující i návštěvníky. Říká: „Budu zde pro Vás a budu zde ráda. Jdu do toho zase naplno, od rána do rána, od pátku do neděle!"

Dagmar Důbravová

Je na ni spolehnutí, v organizování nenechává nikdy nic na náhodě.
V dětství načichla trempingem a atletikou, pak si oblíbila toulání po naší zemi s oddílem dětí. Teď je nadšená cykloturistka, běžkařka, lyžařka a horská turistka. Líbí se ji v italských Dolomitech, nadchlo ji Norsko, Černá Hora i Srí Lanka a Jemen. Říká, že však poslední dobou zjišťuje, že ve světě je sice krásně, ale ty naše oči a mozky jsou zřejmě naprogramované na tu naši nádheru. Prostě, že doma za humny nás čeká tolik krásy, která možná vyčkává, až si ji Ti zmlsaní cestovatelé všimnou a ocení.

• Služba u vstupného a v šatnách

Tomáš Důvěra

Velmi aktivně se podílí na chodu blanenské Ulity, která zabezpečuje provoz v šatně a u vstupného.

• Občerstvení

Tomáš Růžička

S přehledem uzemní každého, kdo dělá binec. Každoročně nadává jací ti oudoristi jsou škrti, co si tahají všechno pití a jídlo v batohu.