Náš festival je především místem setkání. Setkáním lidí, které spojují stejné či podobné zájmy. Každoročně se zde schází ti opravdicky zkušení, kteří třeba stoupají k vrcholům osmitisícových hor, sjíždí divoké peřeje řek, potápí se do hlubin oceánů, odhalují taje neznámého podzemí... Stejně však patří i těm, kteří na svá velká dobrodružství teprve čekají, přijdou se jen pobavit, hledat inspiraci nebo jen na chvíli snít... Program probíhá po celý víkend a nejedná se pouze o pasivní sledování besed a filmových projekcí. Součástí jsou závody, koncerty, workshopy, tanec i výprava do podzemí Moravského krasu.

Kvákání modrých žab

5.4.2016

Lítáme na Maledivy a často nevíme, co máme za humny. Tak zní motto připrav 18. ročníku festivalu RAJBAS. Zdenál Špíšek, zlákán kvákáním modrých žab, vyrazil na jižní Moravu. Propuklo to s prvními ranními paprsky, kdy se pomalu rozplynula mlha nad lesní tůní. Tu a tam vykukovaly hlavičky přihlížejících žab. Stačil rychlejší pohyb ve vodě a žabky mizely pod vodou. Po několika minutách se ale znovu vynořily. Mrznutí ve vodě stálo zato.

Všechny cesty vedou na Rajbas

13.2.2016

To platí také o našem etapovém běhu (i chůzi) KOLEM OKRESU BLANSKO. Společný start Únorové etapy je naplánován na sobotu 20.2.2016. Chutnal vám punč na festivalové ledové scéně? Bude se vařit zase! Na konci této etapy totiž čeká bonus společneho posezení (případně i přenocování) v kabinách sportovního areálu v Černé Hoře. Trasa 14 km vede z Lipůvky do Brťova, ale Černá Hora je nejlepší východisko. V 10:00 odtud jede autobus do Lipůvky, v 10:30 odstartujeme a z cíle v Brťově je do ČéHá pouhé 4 km. Kromě punče se můžete těšit na společenský program. Připravujeme kvíz „Kde okres můj?“ a projekci filmu „Run Free - The True Story of Caballo Blanco“.

Víme, co máme za humny?

14.1.2016

Žijeme v době, kdy běžně létáme na Maledivy a přitom často neznáme, co je za humny. Trendem se stal běh, ale každému nevyhovuje vzrůstající masovost a komerčnost závodů. To jsou dva hlavní důvody, proč přicházíme s novinkou KOLEM OKRESU BLANSKO (KOB 2016). Žijeme Rajbasem po celý rok, takže jsme akci rozdělili do jedenácti etap a každý měsíc vyhlásíme mapku a popis trasy jedné z nich. Kruh se uzavře po zdolaných 178,3 kilometrech na 18. ročníku našeho festivalu, kde vyhlásíme nejvýraznější výkony a nejzajímavější zážitky. Délky a trasy etap jsou šité na míru především běžcům, ale stejně tak se mohou účastnit chodci. Společně začínáme v Adamově v neděli 24.1., ale tento termín není podmínkou. Můžeš běžet jak chceš, s kým chceš i kdy chceš. Společná je cesta a cíl. RUN FREE!

Rajbas na vodě a přání do roku 2016

29.12.2015

Stejně jak rajbas (tj. lezení vysoké obtížnosti tzv. na tření) nemusíte prožít jen na skalách, tak ani Vánoce nemusí být pouze tradičně na sněhu či na blátě. O tom, že vánoční svátky jde užít i u vody, na vodě nebo dokonce ve vodě, jsme se přesvědčili na Štedrý den a bylo to opravdu vyvedené setkání (viz. Zdenálova fotogalerie a video). Všem kamarádům, příznivcům Horizontu a festivalu Rajbas přejeme do Nového roku zdraví, odvahu a elán na cestách bez hranic, všude tam kam nás nebo vás nohy donesou a touha zavede :-)

Klipy, reportáže a ohlédnutí

9.12.2015


Na festivalu filmů pochopitelně nechyběly kamery a zaznamenaly útržky z toho, co vše se na našem Rajbasu odehrálo. Tradičně nejrozsáhlejší reportáž pořídila blanenská televize. Její videožurnál připomene zajímavé a často taky odhalí, co uniklo. Stihnout vše z bohatého programu nemohl nikdo. Ze stejného studia pochází také sestřih průběhu závodu Grena běh. Objasňuje, že letos měl závod hned dva vítěze a těžko soudit, zda-li větší výkon předvedl Orálek s pětilitrovým soudečkem nebo Vodouch s padesátkou. Klip z této akce natočil také Michal Pekárek a hlavně nám nechal nahlédnout do zákulisí zdařilé Ledové scény. Děkujeme.

Byla to paráda, děkujeme!

27.11.2015

Poděkování za krásný festivalový víkend patří rovnou měrou všem. Organizátorům, vystupujícím, návštěvníkům i partnerům akce. Všichni dohromady jsme na Rajbasu byly jedna velká parta a o to šlo. A že to byl víkend pestrý, je vidět i na fotogalerii. Ročník č.17 skončil, ale Rajbasem žijeme dál a kujeme plány na příští rok: St 9.11.2016 Večer s Kotlíkem č.181: RAJBAS slaví 18!; Ne 13.11.2016 PředRAJBAS na Samsaře; Pá 18.11.2016 Příjezd oficiálních vozidel festivalu a opékaní buřtů na náměstí Republiky; 25.-27.11.2016 18. ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství RAJBAS 2016. Zapište si kalendáře!

Okem dobrodruha: Ceny uděleny

25.11.2015

Porota to neměla lehké, ale o prvním místě v 16. ročníku soutěže neprofesionálního filmu se shodla jednoznačně. Cenu získal film TEPUI DREAM autora Mirka Haluzy z Brna a znovu rozvířil diskuze, kdeže jsou hranice profesionality a amatérismu. Celkem bylo rozděleno 9 ocenění. Cena Srdcaři.cz putuje do Dolního Cetna za retro snímek Davida Svárovského DRÁBovina.

Zapalujeme festivalový oheň

20.11.2015

Vlastně jsme ho zapálili už minulý týden v pátek na náměstí Republiky. O tomhle víkendu však zahoří přímo v centru festivalového dění u kina a Dělňáku. Každé polínko na přiložení je vítáno. Těšíme se, že přijdete a budete se bavit. Rajbas je místem setkání.

Soutěží devatenáct filmů

19.11.2015

Porota soutěže neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA to letos neměla vůbec lehké. Vybrat ty nejlepší filmy z pestré žánrové škály je hodně obtížný úkol. Předání cen oceněných snímků proběhne v sobotu na Dělňáku, ale už zítra v kině bude udělena cena SRDCAŘI.CZ. „Světem na hlavě, po hlavě, bezhlavě, ale hlavně srdcem“ je mottem magazínu Srdcaři.cz a jedním z důležitých kriterií k udělení této ceny. Veřejné hodnocení super star poroty probíhá bezprostředně po projekci a přináší cenné postřehy. Baví diváky a většinou je vítají autoři jako dobrou sebereflexi pro další tvorbu. Do křesla porotců zasedne tradičně zkušený filmový dokumentarista Miroslav Náplava a premiérově novinářka Markéta Kutilová.

Filmová předpremiéra!!

16.11.2015

Režisér Petr Kašpar přiveze do Blanska svou nejžhavější novinku. A to tak žhavou, že ji v Blansku poprvé uvidí i její hlavní hrdina - fotograf divoké přírody Petr Slavík. Jde o dokumentární film ze série Ve stopě predátora. Petr Kašpar, coby režisér a kameraman v jedné osobě, v dokumentu zachytil dobrodružství fotografa a jeho asistenky Kristýny v nejkrásnější bažině světa, brazilském Pantanalu. Zaznamenal příběh o cestě za vysněnou fotografií největší šelmy kontinentu, o životě místních farmářů a přírodě, která svou krásou bere dech. Staňte se na okamžik honákem dobytka, vyzkoušejte si s Kristýnou dojení krav i lov piraní, abyste nakonec po dlouhých dnech hledání zahlédli krále Pantanalu – JAGUÁRA.

(neděle 22.11., Kino Blansko, 13:00 hod., PANTANAL, předpremiéra filmového dokumentu režiséra Petra Kašpara)

Aktuálně

16.11.2015

Válka, Islámský stát, únos, mučení, vraždění, oranžový hábit, znásilnění, bombardování, uprchlíci... a strach. To jsou slova, která vytanou na mysli asi každému ve spojení se syrským konfliktem. A napadala i novinářky Lenku Klicperovou a Markétu Kutilovou, když si začaly pohrávat s nápadem odjet do Sýrie s cílem dostat se až do Kobaní. Města, jež se stalo Stalingradem Blízkého východu, města, jež se jako první dokázalo dostat ze spárů teroristů z Islámského státu. Kniha ISLÁMSKÉMU STÁTU NA DOSTŘEL právě opouští tiskárnu a v Blansku na RAJBASU 2015 v sobotu 21.11. bude příležitost setkání s autorkami i knihu zakoupit. Ta je doplněna doslovem politologa Tomáše Kaválka a zasazuje text do širšího kontextu. Část z výtěžku z prodaných výtisků bude zaslána na konto SOS Kobaní, jež autorky založily.

(sobota 21.11., Dělnický dům, MARKÉTA KUTILOVÁ a LENKA KLICPEROVÁ: NA DOSTŘEL ISLÁMSKÉHO STÁTU)

Fotky jsou nyní v rukách poroty

9.11.2015

Do naší nové fotosoutěže s panákem dorazilo celkem 75 fotografií z nejrůznějších koutů České republiky, ale i ze světa. Švýcarsko, Francie, Španělsko, Island, Kanárské ostrovy, Guatemala, Thajsko, Keňa... to jsou jen některé ze zemí, kam se náš panák podíval. Doputoval dokonce i na Antarktidu, což je skutečně neobvyklá destinace. O těch nejlepších nyní rozhoduje porota a přímo na Rajbase budete rozhodovat i vy!

Žijeme Rajbasem!

6.11.2015

Za sedmnáct roků přerostl náš fesťák z dvoudenního promítaní na Kaťáku do akce, která běží po celý listopad. V kině je už nainstalována výstava Ivo Kelfa Fleka CESTY NA VÝCHOD a tuhle neděli (tj. 8.11. ve 16:00 hod.) odstartuje PředRAJBAS na Samsaře. Program hlavního festivalového víkendu je znám a je pestrý jako vždy. Vystoupí 25 hostů (mezi nimi také Dan Orálek), zahrají tři kapely, o ceny soutěží 19 filmů, závodí se v běhu do vrchu se zátěží, plazí se v nepřístupných jeskyních Moravského krasu... No těžko popisovat, lépe prožít na vlastní kůži. Tak alespoň fotogalerie z loňska.

Holka z jiné planety

5.11.2015

I takto někteří označují extrémní cyklistku Markétu Peggy Marvanovou. Poté, co dvakrát vyhrála závod 1000 Miles Adventure trans Czechoslovakia, který je považován za nejextrémnější cyklistický závod evropského kontinentu, vyrazila i s kolem za oceán. Tam se stala první Češkou a vůbec nejmladší cyklistkou, která dokončila závod The Great Divide Race. Dojela na něm pátá z žen. Trasa je dlouhá 4 418 km se startem z národního parku Banff v Kanadě a končí na hranicích s Mexikem. Trať místy stoupá přes 4 000 metrů vysoká celoročně zasněžená pohoří a v druhém extrému vede přes 200 km dlouhé pouště. Zvláště v Kanadě hrozí srážka s medvědem, pumou a jinými potvorami. Na jihu si zase brousí zuby Mexičani...

(sobota 21.11., Dělnický dům, 14:30 hod., MARKÉTA PEGGY MARVANOVÁ: THE GREAT DIVIDE RACE)

Už trénujete?

3.11.2015

Limonádový Grena běh je už od prvního ročníku nedílnou součástí našeho festivalu. Po sedmnácté se poběží ze Starého Blanska furt do kopce na Hořice. Cílem je zdolat tuhle náročnou trať, co nejrychleji a se zátěží 5 litrů svěží limonády Grena z produkce Pivovaru Černá Hora speciálně stočené do malého pětilitrového soudku. Jak nést soudek, to si každý závodník musí poradit sám. Obvyklé je, nést ho v batůžku na zádech. Cíl na běžce čeká asi po 2,5 km lopotění u penzionu U Strakatého koně. Startuje se intervalově od 9:30 hodin, prezentace od 8:15 na dílně Kola Novák.

(sobota 21.11., Staré Blansko, 8:15 hod., LIMONÁDOVÝ GRENA BĚH)

Poutník s kytarou

3.11.2015

„Vezměte si batoh na záda, jenž pro vás bude téměř po dva roky domovem, kytaru do ruky, jež vám bude potěšením i obživou a vydejte se pěšky z domu přes půlku rodného kontinentu až na západ Španělska, kde vás zastaví oceán,“ doporučuje všem svou zkusenost Patrik Kotrba. Jeho cesta trvala tak dlouho, že už snad ani nebyla cestou, ale životním stylem. Jaké je to spát pod širým nebem, v lesích a čerpat odtud inspiraci pro verše a písně? Jaké je to probudit se na skále nad mořem, uvidět mihotavý, odzbrojující východ slunce, ještě se zalepenýma očima sahat po nejlevnějším foťáku a udělat snímek, co za to stojí? A jaké je Santiago?

(sobota 21.11., Dělnický dům, 15:30 hod., PATRIK KOTRBA: PĚŠKY AŽ K OCEÁNU)

Říše zkamenělého času

30.10.2015

Unikátní 3D film se natáčel rok a půl v nejkrásnějších nepřístupných i přístupných jeskyních Moravského krasu i na jeho povrchu. Unikátní je i v tom, že ho nikde jinde neuvidíte, než v nově otevřeném Domě přírody Moravského krasu. Během čtyř ročních období snímek nahlíží do koloběhu života těchto míst. Sleduje proměny krajiny i tajemství ukrytá hluboko pod zemí. Autorem scénáře je Marek Srba a jako kameraman a střihač se na něm podílel František Mach – jeden z porotců naší soutěže Okem dobrodruha.

(sobota 21.11., Dům přírody, Skalní mlýn, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 hod., projekce 3D dokumentu ŘÍŠE ZKAMENĚLĚHO ČASU)

Můj dlouhý běh v kině

29.10.2015

Autobiografie Můj dlouhý běh o životě nejpopulárnějšího běžce současnosti Daniela Orálka se dočkala už čtyřech dotisků, e-knihy a audioknihy. Spolu s novinářem Lubošem Brabcem v ní popisuje cestu od svých začátků ve školním atletickém kroužku v Židlochovicích až do do cíle Spartathlonu. V neděli 22.11. na Rajbasu zavzpomíná Dan na svůj životní příběh přímo na pódiu kina. A nebudou chybět fotky. Zaměří se zejména na kapitolu Po stopách Feidippidových. Tedy na slavný Spartathlon, který se běží z Athén do Sparty na počest zmiňovaného Feidippida. Trať je dlouhá 246 km a má přísné limity pro jednotlivé úseky...

(neděle 22.11., kino Blansko, 14:00 hod., DANIEL ORÁLEK: MŮJ DLOUHÝ BĚH)

Vítěz poletí balónem

27.10.2015

Do soutěže neprofesionálních filmů Okem dobrodruha je přihlášeno 18 filmů od 14 autorů z Čech a Slovenska. Z úspěšných autorů předchozích ročníků nechybí Mirek Haluza nebo David Svárovský a početné zastoupení mají i blanenští autoři. Ti soutěž obeslali celkem pěti dokumenty. Porota teď stojí před nelehkým úkolem vybrat filmy k páteční projekci v kině. Zde bude bezprostředně po projekci udělena Cena Srdcaři.cz. O udělení této ceny rozhoduje, už popáté, dokumentarista Mirek Náplava. Ten se v roli porotce premiérově objeví po boku novinářky Markéty Kutilové. Diváci se mají na co těšit. A nejinak autoři. Autor vítězného snímku se totiž proletí balónem vzduchoplavební společnosti Viktoria.

V Amatérce byl jeden z prvních...

21.10.2015

V Galerii města Blanska bude v rámci festivalu Rajbas vystavena část dosud neprezentovaných černobílých fotografií Zdeňka Šerebla z 60. a 70. let. Návštěvníkům odhalí záběry ze Staré i Nové Amaterské jeskyně, jeskyně 13C a z Býčí skály. Vzhledem k tomu, že Amatérská jeskyně byla objevena na sklonku 60. let, jde o jedny z prvních, ne-li první fotografie těchto prostor. Náročnost podmínek k fotografování byla současně technologickou výzvou a dobrodružstvím. K obnovenému zájmu o 40 až 50 let staré negativy přivedl pana fotografa technický pokrok, který velmi zjednodušil a rozšířil možnosti zpracování analogového materiálu, převedením do digitálních médií.

(20.11. - 20.12.2015 Galerie města Blanska, ZDENĚK ŠEREBL: JESKYNĚ MORAVSKÉHO KRASU 2, vernisáž v pátek 20. 11. v 15 hod.)

Předrajbas na Samsaře

15.10.2015

Neděle 8. listopadu bude patřit ochutnávce festivalu Rajbas a stejně jako vloni ve stylovém prostředí Statku Samsara na Klepáku. A program bude pestrý. Zahajují Faust a Čiko, dvojice známá jako sobotní moderátoři našeho festivalu. Podělí se o zážitky z Altaje, přesněji z nádherného čundru po Severo-Čujském hřbetu Zlatých hor. „Co se může stát, když se na cestách nechováme jak máme? K tradicím, k přírodě, k místním bohům? U nás již bohové asi zapomněli, ale na Altaji mají stále moc...“

Po letní pauze, opět večery s Kotlíkem

14.10.2015

Podzim je tu a s ním také náš tradiční seriál cestovatelských besed večery s Kotlíkem v Ulitě. O výpravě do Guatemaly, centra mayské civilizace, bude vyprávět blanenšťák Aleš Pekárek, který již dříve představil například Aljašku. Lesk a bída nejkrásnější země Střední Ameriky. Pralesy, pyramidy, jeskyně a potápění v Karibiku. To vše bude tématem dnešního večera.

(středa 14.10., Klub Ulita v 19:00 hod., ALEŠ PEKÁREK - GUATEMALA)

Anče Kanče až příští rok

13.10.2015

Ne vždy se všecko povede. Stačil jeden skok ze skály na skálu. Byl tvrdší než si Anče představovala a odneslo to její koleno. Fotky z akce najdete na festivalovém FB. Později se ukázalo, že nevydržel meniskus a pravděpodobně i křížový vaz. Koncem října bohužel čeká naši slacklinerku operace a tím se bortí i naše plány. Anče na Rajbasu totiž neměla pouze promítat fotky, ale chystali jsme exhibiční překvapení. Takže i promítaní odkládáme na příští rok a hlavně přejeme rychlé a dokonalé uzdravení.

Bude šifrovačka naposledy?

8.10.2015

Přípravy na 9. ročník šifrovací hry Megbolondul jsou v plném proudu. Tato soutěž je již tradičně organizována v rámci fesivalu Rajbas a probíhá v Blansku a přilehlém okolí. Zábavu zde mohou nalézt jak amatéři, tak i zapálení šifrovatelé. Pokud jste ještě na žádné obdobné šifrovací hře nebyli, nevadí. Zažijte s námi atmosféru nočního Blanska, pozdního podzimu a zaslouženého horkého čaje v cíli. Hledáme novou posilu do našeho týmu orgů. Máš rád šifry a rád trápíš své mozkové závity? Tak je tato výzva určena právě tobě! Čeká tě tým mladých lidí a navíc zjistíš, jak funguje šifrovací hra z druhé strany, což může mnohdy být taky velký adrenalin. Přidej se k nám a pomoz udržet tradici této blanenské akce!

Poslední měsíc focení

2.10.2015

Ještě poslední měsíc zbývá do uzávěrky naší nové fotosoutěže, stále máte možnost se zúčastnit a získat volný vstup na náš festival. Je to jednoduché. Přikládáme jeden čerstvý úlovek panáka Rajbas, který byl vyfotografován na španělském ostrově Menorca. Tento rozcestník je důkazem toho, že fantazii se meze opravdu nekladou a že se na Rajbas dá dostat odkudkoliv, stačí držet ten správný směr.

Rajbas bez Vlasáka?

1.10.2015

Není třeba šířit paniku. Honza Vlasák, živá legenda Rajbasu, zase bude! Zahájí sobotní program na Dělňáku v duchu retro vykopávek na horolezecké avantýry v dobách Sovětského svazu. Jeho vzpomínky určitě potěší pamětníky cest na Kavkaz za éry alpiničeskych lagerov a všespasitelných bumážek. A jak to vezmou nepamětníci? Že by platilo, kdo nezažil neuvěří? To už však bude na každém z vás, každopádně se můžeme těšit na řádnou porci nostalgického optimismu.

(sobota 21.11., Dělnický dům v 13:30 hod., JAN VLASÁK: TENKRÁT NA VÝCHODĚ)

Blízká setkání

29.9.2015

Zajímá vás jak dlouho vznikala nová kniha o divoké přírodě, kterou v těchto dnech vydává nakladatelství Jota? Kolik procestoval zemí autor profesionální fotograf Petr Slavík než spatřila světlo světa? Nenechte si ujít jeho vyprávění o dobrodružstvích v horách Montany, v zasněžené tajze ruského Dálného východu nebo na březích řeky Khwai v severní Botswaně. Pokud se chcete dozvědět, jak se leží pod grizzlym, co cítíte, když se ztratíte v Andách nebo kde se fotí jaguár, nenechte si ujít jeho promítání a povídání na Rajbasu.

(sobota 21.11., Dělnický dům, v 19:45 hod., PETR SLAVÍK: BLÍZKÁ SETKÁNÍ)

Líbanda poprvé!

24.9.2015

Nenechte se mýlit nadpisem této aktuality. Nepůjde o tématický workshop pro dospívající účastníky fesťáku ani o akční outdoorovou seznamku. Libozvučný fonetický přepis je použit pro název kapely, která zahraje na úplný závěr sobotního programu. LEE BANDA se představí na Rajbasu opravdu poprvé, ale jde o vyhranou muzikantskou partičku, takže se můžeme těšit na pořádnej folkrockovej nářez!

(sobota 21.11., Dělnický dům: LEE BANDA)

Proč lidé utíkají ze Sýrie?

15.9.2015

Rajbas není festivalem, který ukazuje pouze krásná místa, kam míří cestovní kanceláře. Cestování může mít i závažnější důvody. Namísto samopalů fotoaparáty. Takovou výzbroj si vzaly Lenka Klicperová a Markéta Kutilová na cestu do válečné zóny Sýrie, kde pátým rokem zuří občanská válka. Vlna uprchlíků v posledních měsících dorazila do Evropy. Statisíce lidí prchají právě z válkou zmítané Sýrie. Odvážné novinářky se rozhodly pro cestu opačným směrem než putují uprchlíci a prožily léto v syrské oblasti okolo města Kobani, které bylo ještě nedávno pod kontrolou Islámského státu. Cílem jejich cesty bylo pochopit a následně lidem u nás přiblížit problémy lidí této země.

(sobota 21.11., Dělnický dům, MARKÉTA KUTILOVÁ a LENKA KLICPEROVÁ: NA DOSTŘEL ISLÁMSKÉHO STÁTU)

Lyžování s výhledem na Saharu

3.9.2015

Co byste si pomysleli o člověku, který by vám tvrdil, že jezdí lyžovat do Afriky? Bratři Švihálkové v roce 2015 navštívili dvakrát marocký Atlas, aby podrobně zmapovali zdejší netušený skialpový potenciál a přijedou se podělit o zážitky na Rajbas. Mgoun - pohoří, co bylo zapomenuto v čase, Jebel Toubkal - nejvyšší vrchol severní Afriky, skalnatý Tazarhart - žlabové Eldorádo či hlučný a barevný Marrakech - tepající srdce berberského světa. To všechno a mnohem víc tvoří pestrou mozaiku terénů a zážitků, které Maroko může skialpinistům nabídnout...

(neděle 22.11., Kino Blansko, JIŘÍ a ONDŘEJ ŠVIHÁLKOVI: Whiskey Berber aneb AFRICKÉ SKIEXTRÉMY)

Nepál kamerou Markéty Hanákové

3.9.2015

Markéta vloni diváky i porotce soutěže neprofesionálních filmů OKEM DOBRODRUHA zaujala filmem Muztagh Ata - s kardiostimulátorem na sedmitisícovku. Letos se můžeme těšit na další její dokument z prostředí hor. Nepálský trojboj nabídne srovnání tří naprosto odlišných treků v této zemi. První vede kolem hory Dhaulaghiri patří mezi nejnáročnější treky v Nepálu a vydává se něj jen malé procento turistů. To kolem Annapuren je naopak hodně rušno. Atraktivita a snadná dostupnost tohoto treku nese s sebou daň v podobě davů lidí. Úplně jiný charakter má putování Langtangem. Pohodový a nenáročný Heritage Tamang trail je víc než o fyzických výkonech o duchovním poznání.

(pátek 22.11., Kino Blansko, od 16:00 hod., projekce filmů soutěže OKEM DOBRODRUHA: NEPÁLSKÝ TROJBOJ)

Jak se chodí vzduchem

21.8.2015

S představováním festivalových hostů to letos vezmeme odzadu. Program zakončíme „Poslední festivalovou peckou“ Anče Kanče Kuchařové, která patří do světové špičky ve slackline nebo přesněji highline, protože si po lajně vyšlapuje pěkně vysoko. Do programu se nezapojí pouze promítáním a povídáním v kině. Zatím překvapení, ale makáme na tom a pokud to vyjde, bude to taky pořádná pecka.

(neděle 22.11., Kino Blansko, 15:00 hod. ANNA KUCHAŘOVÁ: JAK SE CHODÍ VZDUCHEM)

Rajbas se blíží

20.8.2015

Spousta z nás stále někde lítá po světě a sbírá nové zážitky, poznatky a zkušenosti. Ale přípravy na festival se nezastavují. Máte už natočený film do soutěže Okem dobrodruha? Máte originální nápad na NaFest? Vyfotili jste našeho rajbasového panáka do fotosoutěže? Pokud ještě ne, stále se dá lecos stihnout!

Tip na léto - Švýcarsko

5.5.2015

Ve středu 13. května se uskuteční poslední předprázdninový Večer s Kotlíkem. Hostem bude Pavel Mráček, kterého natolik učarovalo Švýcarsko, že se tam vrací kažým rokem. Pokud se stále nemůžete rozhonout, kam se v létě vypravit, možná právě tato země bude ta pravá; země, která nabízí jak téměř středomořské klima tak i horské čtyřtisícové velikány a to vše na malém území uprostřed Evropy.

(středa 13.5., Klub Ulita v 19:00 hod., PAVEL MRÁČEK - ŠVÝCARSKO)

Soutěž pro dobrodruhy za kamerou!

27.4.2015

Filmuješ a chceš se podělit o své velké a či třeba jen malé dobrodružství? Pošestnácté vyhlašujeme soutěž neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA, která je určena všem autorům, kteří s kamerou objevují svět dobrodružství, dalekých cest a krás přírody. Film by neměl přesáhnout délku 15 minut a žánrové zaměření není omezeno.

Škodovkou na hranice Číny

29.3.2015

Prvním impulsem byla maturita... když se má člověk učit, tak samozřejmě dělá vše jiné... uklízí, umývá nádobí... a já si řekl, pokud maturitu udělám, objedu Černé moře škodovkou. To se psal rok 2004.

Myšlenka upadla do zapomnění až do roku 2011. Za tento rok a rok následující jsme najeli přes 11.000km po Evropě, ve stařičké škodovce z roku 1978.

Na počátku roku 2013 jsme ale vzhlédli výše... A v září jsme s 35let starou Škodou 120l jeli k hranicím Číny.

Přijďte se podívat na vyprávění tří magorů, kteří jeli 17.065km napříč střední Asii, kde se střídali nekonečné rovné pláně, sedmitisícové hory pohoří Taň - šan, pouště a bez výjimky milí a vstřícní lidé. To vše na dubnovém Večeru s Kotlíkem.

(středa 8.4., Klub Ulita v 19:00 hod., JIŘÍ FOLBRECHT - ŠKODOVKOU NA HRANICE ČÍNY)

Březnový Kotlík s písněmi

8.3.2015

Večer s Kotlíkem s číslem 168 bude ve znamení Balkánu. Konkrétně se podíváme do Makedonie a Černé Hory. Dvě země, dvě tváře. Mají mnoho odlišného a přitom řadu věcí společných. Černohorci byli už v obrozeneckých dobách symbolem statných jižních Slovanů, vzdorujících tureckému útlaku, a makedonské etnikum vešlo do povědomí dokonce již díky slavnému vojevůdci Alexandrovi. Opravdu je to ale tak jednoduché? "Nevznikli" Makedonci jako národ až v 19. století? A nejsou vlastně Černohorci "pouhým" etnikem Srbů? Přijďte si poslechnout Ondru Herzána, který své vyprávění obohatí i vlastními písněmi.

(středa 11.3., Klub Ulita v 19:00 hod., ONDŘEJ HERZÁN - MAKEDONIE + ČERNÁ HORA = SRDCE BALKÁNU)

Fotosoutěž s panákem Rajbas

19.2.2015

Rádi cestujete? Rádi fotíte? Pak je naše fotosoutěž pro vás jako stvořená. Vyfoťte co nejoriginálněji panáka Rajbas. Soutěžte o místo ve výstavě a také o zajímavé ceny!

Vaším úkolem je zakomponovat naše festivalové logo do svých fotografií. A žádné fotomontáže, pouze kreativita! Času je víc než dost, uzávěrka soutěže je 31.10.2015.

Irsko - Sám stopem

6.2.2015

Únorový Večer s Kotlíkem bude ve znamení Irska. O své výpravě na "Smaragdový ostrov" bude vyprávět Michal Hubert. Vůbec poprvé cestoval úplně sám, s minimem financí a velmi hrubým plánem. "Jediné co jsem měl dopředu zařízeno, byla letenka z Prahy do Dublinu a zpět...vše ostatní jsem řešil až za pochodu." Během tohoto putování se mu podařilo vidět spousty překrásných míst, poznat úžasné lidi, dát si pivo v typické irské hospůdce s živou folkovou muzikou, ocitnout se i na hudebním festivalu irské hudby a dokonce i "vydělat" nějaké peníze. Stopem objel prakticky celé Irsko a s plnou polní nachodil přes 230km.

(středa 11.2., Klub Ulita v 19:00 hod., MICHAL HUBERT - IRSKO)

Sbohem sedmikrásky

19.1.2015

Je název připravované knihy o historii lezení v Moravském krasu, založené na rozhovorech s významnými lezci několika generací. Od prvních sestupů do Macochy až po nejtěžší cestu světa.

Autoři se rozhodli, že zkusí získat prostředky pomocí projektu Hithit.

Podporou pomůžete dobré věci a zároveň získáte výtisk Sedmikrásek, jejichž celkový náklad bude omezený.

Přípravy se rozbíhají

10.1.2015

Naše webové stránky jsou již připraveny na další ročník festivalu RAJBAS. Jesli se vám stále zobrazují informace z předešlého ročníku, doporučujeme stisknout kombinaci kláves CTRL+F5. Pokud však chcete na předešlý ročník zavzpomínat, tak jsme ho pro vás pečlivě archivovali a je dostupný v sekci Ročníky.

A na co se můžete těšit na letošním festivalu RAJBAS 2015? Zcela určitě proběhne zbrusu nová soutěž pro všechny, kteří rádi fotí. Jak již bylo avizováno dříve, úkolem bude vyfotit se s Panákem Rajbas. Veškeré podmínky a podrobnosti o soutěži zveřejníme do konce ledna. Také se můžete těšit například na filmaře Jaroslava Jindru, fotografa Pavla Nesvadbu, nebo na workshop Jarka Plesara.

V neposlední řadě také rozjíždíme nový web našeho sdružení Horizont, pořadatele festivalu RAJBAS.

Vítáme v Novém roce a hned začínáme!

5.1.2015

Večery s Kotlíkem jsou tu s námi hned od začátku roku. Renata Žilková bude vyprávět o "Expedici U'let 2013". Na americký jihozápad v obytném autě do 14-ti Národních parků i krásných měst. Navštívíme Joshua Tree, Saguaro, Apache Lake, Montezuma Castle, Grand Canyon, Antilope Canyon, Monument Valley, Arches, Bryce Canyon, Zion, Deat Valley, Kings Canyon, Sequoe, Yosemite, San Francisco, San Diego, Las Vegas, Los Angeles …

Tohle promítaní může být i návodem, jak se na takovou cestu vypravit sami. Do USA se podíváme ve středu 14. ledna v 19 h v klubu Ulita.

(středa 14.1., Klub Ulita v 19:00 hod., RENATA ŽILKOVÁ - NÁRODNÍ PARKY USA)

Filmové ohlédnutí za 16. ročníkem

9.12.2014


Tradiční filmová rekapitulace festivalového dění Popelkovic objektivem. Opět nechybí záběry s letošního velmi vydařeného NaFESTu. Děkujeme.

Pokračujeme na Večerech s Kotlíkem!

2.12.2014

Víkend plný festivalového promítání a zážitků z nejrůznějších cest je sice pro letošek už minulostí, nicméně to neznamená, že tím vše skončilo. Tradiční seriál cestovatelských besed Večery s Kotlíkem pokračují! V prosinci nás čeká povídání Aleše Pekárka o cestě na Aljašku. Autem, pěšky, na raftu, mořském kajaku, lodí i letadlem. Nádherná divočina, medvědi, losi, velryby, ledovce a zlatá horečka. Na Aljašku se podíváme ve středu 10. prosince v 19 h v klubu Ulita.

(středa 10.12., Klub Ulita v 19:00 hod., ALEŠ PEKÁREK - ALJAŠKA)

Rajbas v obrazech

1.12.2014

Kdo nebyl nepochopí, festival Rajbas se musí zažít. Už jste zažili hrající šatnu, Papuánce přímo na podiu, nebo svištící šípy nad podiem? Na Rajbase je možné skoro vše. Nahlédněte do naší FOTOGALERIE, dokumentující průběh festivalu. Za fotografie děkujeme ochotným fotografům.

Fotosoutěž na rok 2015!

25.11.2014

Na festival Rajbas 2015 pro vás připravujeme novou fotosoutěž. A o co přesně půjde? Vyfoťte se co nejoriginálněji s PANÁKEM RAJBAS na svých cestách. Ztvárnění festivalového loga - panáka je zcela na Vás! Uzavření soutěžních snímků bude v říjnu 2015, takže máte téměř celý rok na pořízení vašich fotografií. Ti nejlepší budou zcela jistě patřičně odměněni. Podrobnější informace budou následovat.

Nová kniha ke stažení

25.11.2014

Nově představená kniha Jeskyně tam a zpět je nyní volně stažitelná. Tato kniha je určena těm, kteří obrazně řečeno holínky teprve obouvají. Vznikla proto, aby se hlava potencionálního jeskyňáře naplnila nejdůležitějšími základními znalostmi o tom, jak se (zejména v jeskyních) chovat a pohybovat.

Stáhnout zde!

Ceny rozdány

24.11.2014

"Do soutěže neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA bylo přihlášeno dvanáct filmů, což je o něco méně než v minulých ročnících, ale zato byly celkově kvalitnější," zhodnotil Jan Popelka, předseda odborné poroty. Jeho porota se shodla na vítězném snímku Miroslava Haluzy India Yoga. „Ještě jsem se nesetkal s tím, že někdo, kdo natáčí venku, má čas natočit tak pěkné záběry ze stativu, film je kameramansky perfektně zpracovaný,“ vysvětlil jejich rozhodnutí. Během veřejné projekce se udělovala Cena Srdcaři.cz. Mirek Náplava (na snímku s organizátorkou soutěže Žákajdou) spolu s Petrem Kašparem ji předali filmu vodáckého filmu Expedicia Kazachstan slovenských autorů Pavel a Tomáš Andrassy.

Výsledky soutěže!

Jak to vypadalo na Grena běhu?

24.11.2014

V sobotu dopoledne proběhl již tradiční Limonádový Grena běh. Počasí nám přálo a na startovní čáru se postavilo 56 běžců. Nejlepší čas zaběhl Miloš Kratochvíl, který trať absolvoval v čase 12:30,6. Za zmínku určitě stojí účast Petry Krejsové, která běžela „sama ve dvou“ a například ještě Beržinské Soni, která na Hořice vystoupala místo soudku s živou zátěží. Všem zúčastněným děkujeme.

Výsledky závodu!

Fotky!

Změna programu

20.11.2014

Jsou věci, které se prostě stanou. Lucie Výborná se omluvila z vážných rodinných důvodů a nezbývá než provést změnu v programu. Logicky nás napadlo ženskou nahradit ženskou. Markéta Kutilová rozhodně nebude nějaká druhořadá náhradnice. Pobývala jako novinářka a humanitární pracovnice v mnoha nebezpečných zemích. Ve své prezentaci představí Srí Lanku jinak než ji vidí běžný turista. Představí jí pohledem humanitární pracovnice i mamky s báglem a dvouletým dítětem. Bude vyprávět o poválečné situaci, o čajovníkových a gumovníkových plantážích a novodobých otrocích, o postavení žen …

Plánujete cestu s malým dítětem do exotické méně rozvinuté země? Přemýšlíte nad tím, jak velká rizika a omezení taková cesta přinese? Možná zde najdete i odpovědi i na takovéto otázky.

(sobota 22.11., Dělnický dům, 19:45 hod., MARKÉTA KUTILOVÁ: SRÍ LANKA)

Pomáháme, podporujeme...

19.11.2014

Festival každoročně dává prostor pro prezentaci neziskových organizací. V letošním roce zde představí svou činnost MOST o.p.s. zaměřující se na dodržování lidských práv v Tibetu a podporující tibetské děti, které utíkají bez svých rodiču do indického exilu. Výstava sdružení Femisphera upozorní na těžký úděl žen v Afganistánu - zemi zmítané válkami. Markéta Kutilová svou prezentací přiblíží poslání organizace Člověk v tísni a Daniel Dvořák povypráví o dobrovolnictví v Ladakhu. Také pořádající sdružení Horizont má své projekty mířící do sociání oblasti. Doma se věnuje práci s dětmi vyžadujícími zvýšenou pozornost a pomáhá i k udržení běžeckých kulturních tradic indiánů Tarahumara v Mexiku.

Rajbas lze prožít jen v Blansku!

16.11.2014

Již za pět dnů začíná akce jedinečných setkání. Náš festival nestaví program pouze na celebritách. Každoročně zde prezentují své zážitky lidé, kterých si velmi vážíme a kteří jsou pro všechny obrovskou inspirací. Jde nám však především o to, aby Rajbas zůstal nadále takový, jaký je: pestrý, s programem na sálech i v přírodě, akcí, která má svou duši a žije svým životem.

Neopakovatelnou atmosféru každý rok vytváří nejen velká parta obětavých organizátorů (na snímku s oficiálním vozidlem festivalu zdaleka nejsou všichni) společně s vystupujícími, ale samozřejmě naši návštěvníci, diváci a účastníci soutěží. Těšíme se na vás všechny!

Fotky, fotky fotky!

15.11.2014

Fotografických výstav se letos urodilo. Záběr témat tvoří širokou paletu stejně jako zkušenosti jednotlivých autorů. Blanenský přírodovědec Zdeněk Špíšek (na snímku v blanenském kině chystá svou vůbec první výstavu) nás zavede rovnou na pět světadílů. To unikátní fotografie Lenky Klicperové a Jarmily Štukové (tyhle dámy patří mezi nejlepší české fotografky, s celou řadou ocenění včetně cen v soutěži Czech Press Photo) nás zavedou do jedné země. Ta je však považována za jedno z nejnebezpečnějších míst světa. Během cest do válkami zmítaného Afghánistánu se zaměřily především na dokumentaci těžkého života žen a dětí. Veselejší a patřičně outdoorové téma přiveze profesionální fotograf Pavel Nesvadba. Jeho „Pozdní sběr“ zaznamenává spíše než sportovní výkon atmosféru míst a akcí a je vlastně „průřezem lezení“ od hor po bouldering v němž se prolínají fotografie výstupů lehkých i extrémních.

Premiéra na konec!

13.11.2014

Tvůrčí tandem otce a syna Popelkových představí na Rajbasu v premiéře svůj nejnovější díl dokumentárního cyklu Živá paměť. Film s názvem BUĎME SVORNI ON THE ROAD / STOPY MILANA DAŇKA má trochu nezvyklou anotaci: Tramp, náčelník, kurátor pro mládež, medvěd Milan Daněk putuje divočinou pralesa i civilizace... Filmový cancák o vítání slunce u Rudých půlek, kamarádství, Kotlíku, bledých tvářích, cestách a návratech, svědcích pravěku a těch, c o utíkají pěšky. Jsme zvědaví, o čem to tedy vlastně bude :-)

(neděle 23.11., Kino Blansko, 15:00 hod., BUĎME SVORNI ON THE ROAD / STOPY MILANA DAŇKA, režie RADEK POPELKA, ČR 2014, 50 min.)

Soupeři tvrdí, že je mimozemšťan

12.11.2014

Petr Vabroušek je nejlepším českým ironmanem a současně světovým unikátem nejen v tom, že během roku zvládne více než deset dlouhých triatlonů (3,86 km plavání, 180,25 km kolo a 42,195 km běh), ale také tím, jak si podmanil dvě velké ultramaratónské výzvy na Antarktidě. Příště se chystá na severní pól.

(neděle 23.11., Kino Blansko, 13:50 hod., PETR VABROUŠEK: Z HAVAJE NA ANTARKTIDU)

Muzika bude!

11.11.2014

Už asi málokdo pamatuje, že festival Rajbas před patnácti léty vznikl z akce původně hudební. Ale kapely se z programu nikdy nevytratily, protože muzika patří ke každému dobrému festivalu :-)

Pod heslem „Naše kapely hrají světově!“ letos zahraje v pátek večer dívčí duo VEKA z Boskovic a přespolních hrající ve třech, které spojuje veliká chuť k bůčku. Nebude chybět ani osvědčené HOVADUO a Jiří Bažina. Tohle těleso z bažin je tvořeno převážně dvěma členy. Někdy se však stane, že se nesejdou. V tom případě chybějící článek vždy zaskakuje černošský džezový harfista Barack. V sobotu po maratonu přednášek nastoupí na plac DABLJŮ, což je partička sestavená z hráčů skupiny Sanitka. Zahrají známé hity semleté ve vlastní aranži. Samozřejmě k tanci a jen měkkoni netančí!

(pátek 21.11, Dělnický dům, od 20:40 hod.: HOVADUO, VEKA a sobota 22.11. Dělnický dům od 22:00 hod.: DABLJŮ)

Noc ve spacáku i bez

7.11.2014

Po maratonu festivalových aktivit bude potřeba nabrat dalších sil. Víme, že do noclehu cestovatelé a outdooráci většinou nechtějí moc investovat, takže zde je nabídka pro všechny, kdo neplánují rozbalit bágl přímo někde pod smrkem. Komu stačí přespat a osprchovat, nabízíme ubytovaní na karimatce ve vlastním spacáku, cena 70 Kč/noc v malé tělocvičně DDM Oblázek, Údolní 2. Soukromí a zázemí v dobré ceně a kousek od centra festivalového dění nejdete v Hotelu Probe. Parkovaní je zdarma, ve společných prostorách Wi-Fi a kdo se prokáže festivalovou vstupenkou má lužko za 290,- Kč!!!

Přírodní krásy Brazílie

6.11.2014

Ve středu poslední předrajbasový Večer s Kotlíkem a spolu s ním také možnost získat 2 volňásky na festival.

Rio de Janeiro, vodopád El Diablo, region Mato Grosso, močály v Pantanalu, zatančíme si Capoeiru...to a mnoho dalších míst navštívíme v cestopisném filmu "Přírodní krásy Brazílie" společně s komentářem Věry Hasové. 12.11. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 12.11, Klub Ulita v 19:00 hod. VĚRA HASOVÁ, PŘÍRODNÍ KRÁSY BRAZÍLIE)

Mezi dětmi na střeše světa

5.11.2014

Daniel Dvořák a Petra Štichová působili v rámci dobrovolnického programu v Ladakhu jako učitelé a navázali vztahy s místními dětmi i jejich rodinami. Jsou si v něčem himalájské a české děti podobné? Nakolik se jejich hodnoty liší a v jakých snech se naopak potkávají? Jaké je každodenní životní tempo v budhistické vesničce položené 3600 metrů nad mořem? Čím a jak se místní vesničané uprostřed chudé horské pouště živí? A co jejich děti? Mají si kde hrát?

...odpovědi na Rajbasu :-)

(sobota 22.11. Dělnický dům, 14:30 hod., DANIEL“Šakal“ a PETRA: MEZI DĚTMI NA STŘEŠE SVĚTA)

V podzemí i na povrchu Bosny a Hercegoviny

5.11.2014

Kapka po kapce rozpouští horninu. Prasklinky se zvětšují na puklinky. Puklinky na pukliny. Začíná vznikat krasová jeskyně.

O pár stovek tisíc let později…

„…Čeká to na nás a my tam teď vstoupíme a budeme kráčet 40 kilometrů dlouhou jeskyní. Krápníky jak stromy, záclony jak opona Národního divadla…“. Podobnými slovy započala již několikátá expedice ZO 6-17 TOPAS na Balkán. Přijďte si poslechnout bratry Lukáše a Michala Hubertovi, kteří nás zavedou do výbušných objevů, potopíte se s nimi do “bosenských“ Punkevek a zjistíte, jak speleologové používají rodinný nafukovací bazének ve tvaru sasanky.

(sobota 22.11. Dělnický dům, sál S2 - scéna Kotlík, 16:00 hod., Bratři HUBERTI: V PODZEMÍ I NA POVRCHU BOSNY A HERCEGOVINY)

Didgeridoo pozve na Rajbas

3.11.2014

O akci POZVÁNKA NA RAJBAS pro všechny, co se už nemohou dočkat, jsme už psali. Takže připomínáme, že tenhle večer plný fotek a vyprávění proběhne už v sobotu 8.11. na Statku Samsara. Nová zpráva je, že vyprávění Honzy Vlasáka, Aleny Žákovské a Milana Daňka oživí hudební masáž hráče na prapůvodní australský nástroj didgeridoo Dalibora Neuwirta. Tak ahoj na klepačovském kopci nad Blanskem.

(sobota 8.11. Statek Samsara Blansko - Klepačov, od 17:00 hod., POZVÁNKA NA RAJBAS)

Dvacet roků a osmdesát metrů pod hladinou

3.11.2014

Každoročně se v programu snažíme představit zajímavá místa a to včetně těch, která jsou třeba pro našince naprosto nedostupná. Vrakový potápěč Jindra Bőhm nás zavede 80 metrů pod hladinu moře Baltického moře. Což by samo o sobě nebylo až tak výjimečné, kdyby současně nepředstavil příběh, který připomíná napínavý thriller ze špionážního prostředí. Jindra byl členem mezinárodní expedice, která zkoumala vrak Estonia - trajektu, který se potopil před dvaceti léty a vzal sebou na mořské dno 852 cestujících. Oficiální příčinou neštěstí byl tehdy označen špatný technický stav – potápěči však viděli odlišné věci než tvrdila zpráva. Díry nebyly způsobeny mechanicky, odpovídaly příčině způsobené explozí...

(sobota 22.11. Dělnický dům,16:30 hod., JINDŘICH BÖHM: TRAJEKT ESTONIA, DVACET LET STARÉ OTAZNÍKY)

Výstava fotografií Pavla Nesvadby

2.11.2014

Na Rajbase vystaví své fotografie známý čeký fotograf Pavel Nesvadba. Výstava je průřezem lezení od hor po bouldering a prolínají se v ní fotografie výstupů lehkých i extrémních. Výběr fotografií byl podřízen víc atmosféře než sportovnímu výkonu.

(Dělnický dům, 22.11.2014, PAVEL NESVADBA - POZDNÍ SBĚR)

Rajbas je místem setkání

28.10.2014

Spočítat všechny přátele, kteří se kdy aktivně zapojili do festivalového programu, už asi nepůjde. Dali jsme si práci a vypsali seznam jmen těch, kteří zde v předchozích ročnících měli svou prezentaci. Je to pěkná a pestrá řádka jmen zajímavých lidí, kteří přijeli a podělili se o svá dobrodružství. Všechny srdečně zveme na 16. ročník i na všechny další. Pozvání a volný vstup je samozřejmostí. Přejeme si, aby Rajbas zůstal nadále festivalem s duší a místem, kde jde především o setkání.

LUCIE je VÝBORNÁ

22.10.2014

V Česku patří mezi vůbec nejpopulárnější televizní a rozhlasové moderátory, ale i v této seriózní branži jí nejsou cizí slova adrenalin, výzva nebo dobrodružství. Pět týdnů strávila na cestě, pod horou a částečně i ve stěně K2. Byla u toho, když se Radek Jaroš stal prvním Čechem, který získal korunu Himálaje, a patnáctým člověkem na světě, který vylezl všech čtrnáct osmitisícovek bez použití přídavného kyslíku.

(sobota 22.11. Dělnický dům, 19:45 hod., LUCIE VÝBORNÁ: Z BASE CAMPU POD K2 )

Workshop - Úvod do orientace

17.10.2014

Každý asi někdy zabloudil, orientace je základní podmínkou pohybu v přírodě. Ať už na cestách v exotických zemích nebo v horách téměř "za humny". Ostatně umění orientace je nutnou podmínkou k tomu, abychom mohli podnikat jakékoli cesty a túry samostatně. Základem správné orientace je práce s papírovou mapou, kterou nenahradí ani nejmodernější navigace GPS. Orientací nás provede lektorka Marie Klementové.

(sobota 22.11 v 9:30 hod., čajovna ULITA, B.Němcové 2b, MARIE KLEMENTOVÁ, ÚVOD DO ORIENTACE)

Jeskyně - Tam a zase zpátky

17.10.2014

Jeskyně – Tam a zase zpátky Festival Rajbas je úzce spjat s Moravským krasem a jeskynařením vůbec. Proto je to vhodné místo k představení nové knihy Jeskyně – Tam a zase zpátky. Tato kniha je určena těm, kteří obrazně řečeno holínky teprve obouvají. Vznikla proto, aby se hlava potencionálního jeskyňáře naplnila nejdůležitějšími základními znalostmi o tom, jak se (zejména v jeskyních) chovat a pohybovat Cílem je, aby jim případné první neúspěchy nezkalily objevitelské nadšení a aby se snáze zorientovali v přemíře pojmů a informací. V jednotlivých kapitolách přináší jednak informace o geologii, fauně či ochraně krasu a jednak popis odborných činností jako je pohyb po jeskyni, mapování či první pomoc.

(sobota 21.11. Dělnický dům, 15:25 hod., JESKYNĚ, TAM A ZASE ZPÁTKY)

Se Zdeňkem na Borneo

13.10.2014

Zdeněk Špíšek nás tentokrát zavede do srdce nížinného deštného lesa proti proudu řeky Temburong. Územím Ibanů, sběračů damaru. Zažijeme měsíc plný zážitků ,,ze života vědce‘‘. Pochopíme fungování pralesa jako celku. Seznámíme se s jeho pozoruhodnými obyvateli a objevíme jejich strategie přežití. Prozkoumáme i jiné biotopy, pobřežní mangrove s krokodýly a ,,pivní opicí‘‘, kerangové lesy s masožravými rostlinami nebo lesy s obřími Damaroni jehličnany s jehlicemi připomínající listy.

(neděle 23.11, Kino Blansko, 11:50 hod., ZDENĚK ŠPÍŠEK: BRUNEJ – ZELENÉ SRDCE BORNEA)

Program v podzemí

9.10.2014

Asi málokterý festival se může pochlubit, že část jeho programu probíhá v podzemí. U našeho Rajbasu v Blansku - východisku do Moravského krasu – to nikoho nepřekvapí už mnoho let. Nejinak je tomu i letos. A pozor – zájem o Rajbas pragulku, návštěvu veřejnosti jinak nepřístupných jeskyní v doprovodu speleologů, každoročně převyšuje kapacitní možností. Takže platí: kdo se dříve přihlásí, ten jde – tedy spíše leze, brodí, plazí... :-)

Večery s Kotlíkem jsou opět zde!

2.10.2014

Po letní pauze jsou tu opět Večery s Kotlíkem! A hned v říjnu zavítáme na Sardinii, ostrov mnoha tváří. Písečné pláže s průzračným mořem nebo skalnaté útesy, lesnaté horské hřebeny ve vnitrozemí i rozkvetlé křovinaté porosty na pobřeží, rušná města i prosté vesničky pastevců, ale také tajemné prehistorické kamenné stavby - to je Sardinie, kterou nás provedou Hana a Jaroslav Hubertovi již 8. října v čajovně Ulita od 19 hodiny. Soutěžit se také bude o dva volňásky na festival Rajbas!

(středa 8.10, Klub Ulita v 19:00 hod. HANA A JAROSLAV HUBERTOVI: SARDINIE, OSTROV MNOHA TVÁŘÍ)

Pozvánka na Rajbas

30.9.2014

...je název akce, kterou chystáme na sobotu 8.listopadu. Zváni jsou všichni a hlavně ti, kdo už se našeho fesťáku nemohou dočkat. Večer plný fotek a vyprávění proběhne na Statku Samsara, který samotný stojí zcela určitě za návštěvu. A hlavně: bude promítat cyklotremp Honza Vlasák, který zavzpomíná na toulky do Rumunských hor a o nejnovější zážitky z Novoguinejské vysočiny se podělí Alena Žákovská a Milan Daněk.

Samsara je sanskrtský výraz pro kruh života a synonymem pro znovuzrození a neustálého putování a taky název statku na klepačovském kopci nad Blanskem.

INDIA YOGA - nenechte si ujít!

23.9.2014

Mirek Haluza je pravidelným účastníkem soutěže OKEM DOBRODRUHA, kde získal již několik cen stejně jako na dalších festivalech. Při letošním ročníku představí snímek o splněném snu zacvičit si jógu tam, kde jsou její kořeny. Pro hlavní hrdinku Adélu se některé věci stanou při spletité cestě za tímto snem mnohem komplikovanější než byla původní představa...

(pátek 21.11.,16:00 hod., Kino Blansko, projekce soutěžních snímků OKEM DOBRODRUHA)

14 x na Severním pólu a podruhé na Rajbasu!

19.9.2014

Mirek Jakeš byl první Čech, který došel na lyžích na Severní pól, má na svém kontě desítky unikátních horských a polárních výprav a do důchodu se vůbec nechystá. Chtěl by dokončit svůj velký plán s názvem „Sedm vrcholů a tři póly“ - vystoupit na nejvyšší vrcholy všech kontinentů a dojít na oba zemské póly.

(sobota 22.11. Dělnický dům, MIREK JAKEŠ: 14x NA SEVERNÍM PÓLU)

Hledáme fotku na plakát

12.9.2014

Rajbas je festivalem, který má vlastní duši a žije svým životem. Vedle bandy nadšených organizátorů, se rozhodující mírou na jeho atmosféře a programu každoročně podílí návštěvníci a účastníci soutěží. Také letos se těšíme, že nám pomůžete navrhnout a vybrat námět na festivalový plakát. Návrhy zasílejte e-majlem na adresu horizont.cz|at|seznam.cz . Odměnou za vítězné (vybrané) foto je autorská prestiž a samozřejmě volňásek na akci.

Sněžný leopard

11.9.2014

Obecně se jedná kočkovitou šelmu žijící v horských oblastech Asie, kterou lze spatřit jen velmi vzácně. Podle ní je pojmenován i jeden z nejnáročnějších horolezeckých projektů – takové ocenění získá ten, kdo dosáhne na 5 nejvyšších vrcholů na území bývalého Sovětského svazu. Jak dopadl Zoltán Pál, který se rozhodl dosáhnout na leoparda sólovým pokusem? Dozvíte se na RAJBASU.

(neděle 23.11, Kino Blansko v 10:00 hod., ZOLTÁN PÁL: SNĚŽNÝ LEOPARD)

Na sedmitisícovku s kardiostimulátorem

8.9.2014

Mezi prvními filmy zaslanými do soutěže OKEM DOBRODRUHA je dokument Markéty Hanákové. Ta je nejen autorkou filmu, ale současně prvním člověkem s implantovaným kardiostimulátorem, který překonal překonal výškovou hranici sedmi tisíc metrů (7.219 m).

(pátek 21.11, Kino Blansko, Muztagh Ata – na sedmitisícovku s kardiostimulátorem, režie: Markéta Hanáková)

Patnáct roků Okem dobrodruha

2.7.2014

Už popatnácté vyhlašujeme soutěž neprofesionálních filmů OKEM DOBRODRUHA. Je určena všem autorům, kteří s kamerou objevují svět dobrodružství, dalekých cest a krás přírody. Soutěžní snímek by neměl přesáhnout délku 15 minut. Nejlepší filmy ocení odborná porota a opět nebude chybět atraktivní veřejné hodnocení ve stylu super star a udělení CENY SRDCAŘI.CZ

(pátek 21.11, Kino Blansko, OKEM DOBRODRUHA)

Jejich životním prostorem je Kosmos...

14.6.2014

...říká o indiánech žijících v Amazonii MNISLAV ZELENÝ. Celý svůj život působí jako kulturní antropolog na volné noze a díky mnoha pobytům mezi amazonskými indiány se stal nejen uznávaným odborníkem na život a kulturu domorodých etnik Amazonie, ale především jejich přítelem. Zastával mnoho významných postů (mj. velvyslanec ČR v Kolumbii a Ekvádoru) a získal řadu prestižních ocenění. On sám však za největší ocenění považuje svou adopci indiánskou rodinou Yawalapitiů v Brazílii v roce 1989, kde získal jméno ATAPANA.

(sobota 22.11, Dělnický dům Blansko, MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA )

Svatý Tomáš a Princův ostrov

6.5.2014

Poslední předprázdninový Večer s Kotlíkem! Cesta dvou studentů ze začátku století do v té době turisticky málo poznamenaného druhého nejmenšího afrického státu. Uvidíte jak žili tamní lidé a jak vypadala divoká příroda tropických ostrovů Svatý Tomáš, Princův ostrov a dalších. Promítání diapozitivů s povídáním se uskteční ve středu 14.5. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 14.5, Klub Ulita v 19:00 hod. HONZA "JOHNY" PAVLÍK - SVATÝ TOMÁŠ A PRINCŮV OSTROV)

Ve stínu Aconcaguy

5.4.2014

Třítýdenní vánoční putování po argentinských a chilských svazích And v oblasti nejvyšší hory západní i jižní polokoule. Od drsných horských údolí, přes písečné pláže Pacifiku až po cyklovýlet mezi místními úrodnými vinicemi. Se svými zážitky a fotografiemi se na Vás bude těšit Míra Tesař na dubnovém Večeru s Kotlíkem. Beseda se bude konat ve středu 9.4. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 9.4, Klub Ulita v 19:00 hod. MÍRA TESAŘ - ARGENTINA A CHILE)

Nepohodlně rájem povalečů v Dominikánské republice

7.3.2014

Pláže Karibiku, tropické hory, proláklina s leguány, jeskyně a cenoty, místní folklor, o tom a mnoho dalším nám u fotografií popovídají Renata a Zdeněk na březnovém Večeru s Kotlíkem. Beseda se bude konat ve středu 12.3. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 12.3, Klub Ulita v 19:00 hod. RENATA ŽILKOVÁ, ZDENĚK NOVÁK - DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA)

Sakartvelo - neznámá kráska

27.1.2014

Večer s Kotlíkem s pořadovým číslem 160 nás zavede tentokrát na východ. Co vše se dá zažít při dvoutýdenním putování po Gruzínsko-čečenské hranici? Ztracené tyčky od stanu, nový člen výpravy, stavba silnice i večírek s místními. Naše trasa začíná v Omalu a končí až v basecampu hory Kazbeg, kde byl podle staré řecké mytologie připoután Prometheus. 35 minutový film s následnou besedou a samozřejmě ochutnávkou. 12.2. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 12.2, Klub Ulita v 19:00 hod. PÍTR KLIMEŠ, TOM KELLNER: SAKARTVELO - NEZNÁMÁ KRÁSKA)

Do Rajbasu daleko, ale Večery s Kotlíkem jsou tu stále

6.1.2014

Na prvním Večeru s Kotlíkem v roce 2014 se podíváme do země nezkrocených živlů. Minulého léta se dva mladí studenti Hanka a Michal vypravili na Island. Během čtyřtýdeního putování po této jedinečné zemi se jim podařilo stopem objet celý ostrov dokola, projít jeden z nejkrásnějších treků světa, podívat se na místo erupce sopky Eyjafjallajökull, doplavat z Evropy do Ameriky v jeskyni, potkat spoustu zajímavých lidí...to a mnoho dalšího se dozvíte 15.1. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 15.1, Klub Ulita v 19:00 hod. HANKA BELŠÍKOVÁ, MICHAL HUBERT: ISLAND, ZEMĚ NEZKROCENÝCH ŽIVLŮ)

Vzhůru do Nového roku 2014

6.1.2014

Další rok se převalil a organizační štáb již rozbíhá přípravy na 16. ročníku festivalu Rajbas. Veškeré informace o předchozím 15. ročníku od této chvíle můžete nalézt v našem archivu, v záložce Ročníky. Připomeňme si například soutěž Okem dobrodruha, kde nyní naleznete i pár aktualizovaných fotografií z předávání cen. Letos nás čeká již 15. ročník této soutěže neprofesionálních filmů, která se stala neodmyslytelnou součástí celého festivalu.

Ohlédnutí za patnácým ročníkem

4.12.2013

A další ohlédnutí za patnáctým ročníkem, tentokrát Popelkovic objektivem a i s použitím záběrů letošního opět vydařeného NaFESTU... Děkujeme! Reportáž můžete shlédnout zde!

Večery s Kotlíkem pokračují!!!

4.12.2013

Rajbas právě oslavil 15 let svého trvání a máme zde další jubileum. Večery s Kotlíkem slaví letos v prosinci 20 let! Přijďte to oslavit s námi! Za těch 20 let jsme procestovali pěkný kus světa. V tento speciální večer si ukážeme, jak promítání vypadalo dříve a jak může vypadat dnes. Našimi hosty budou Honza Vlasák, který nás pěkně po staru zavede na Sibiř a dále Matěj Boháč, výborný český stereofotograf nás vezme do indického Ladakhu a to rovnou ve 3D! Promítání se uskuteční 14.12. v čajovně Ulita od 17 hodiny.

(sobota 14.12, Klub Ulita v 17:00 hod. HONZA VLASÁK: SIBIŘ; MATĚJ BOHÁČ: LADAKH 3D)

Výběr fotografií z Rajbasu!

4.12.2013

Na našich Facebookových stránkách můžete shlédnout fotogalerii z letošního Rajbasu!

Výběr z NAFESTU

29.11.2013

Letos se v soutěži NaFEST utkalo celkem 6 týmů, což je nový rekord. Měli jsme možnost vidět jak staré známé tváře, tak úplné nováčky v této jedinečné soutěži. Porota to měla velmi těžké, jako vždy. Každý snímek nečím oslnil. Výběr z letošního NaFESTu můžete shlédnout zde.

Stopy na hrebeni

22.11.2013

Západní, Vysoké a Belianske Tatry. Spojuje je krásny, logický, dlouhý hřeben. Je na něm víc než 130 vrcholů, věží a štítů. Přejíst (spíše přelést) celým tímto hřebenem v zime bez jakékoliv podpory, bez obcházení štítů a slézání do dolin bylo a stále je obrovskou výzvou. Dva kamarádi zde zažijí příběh, který se dosud nepodařil ždnému družstvu. Je to příběh odvahy i strachu, silné touhy i beznaděje, vytrvalosti ale i bolesti. Je to příběh přátelství.

(neděle 24.11, Kino Blansko, 13:00 hod., STOPY NA HREBENI, režie Pavol Barabáš, 53 min. SK 2013)

Oslavte s námi 15 let!

22.11.2013

Přijeď na fesťák a oslav to s námi! Festival Rajbas slaví letos 15 let od svého založení. Pro nejrychlejší z Vás jsme připravili malé sobotní překvapení, v podobě stylových placek. Proto neváhejte, přijdte a odneste si domů nejenom spoustu nových zážitků.

Poplach na Dunajské deltě

21.11.2013

Dunaj se vlévá do moře mohutnou deltou, která svými říčními rameny objímá neuvěřitelně krásný přírodní ráj. Po staletí tady žili lidé, jejichž přirozeným způsobem obživy byl rybolov. Dnes však staří rybáři umírají hladem. Co je toho příčinou? Proč bijí zvony v Dunajské deltě na poplach? Odpovědi uvidíme a uslyšíme v neděli ve filmu režiséra Marka Srby.

(neděle 24.11, Kino Blansko, 14:00 hod., POPLACH V DUNAJSKÉ DELTĚ, režie Marek Srba, 49 min. ČR 2013)

S Jurajem o Horomateriálu

21.11.2013

Nestává se často, že někdo přijde sám od sebe a nabídne podporu festivalu. Jedním z takových je Juraj Kožiak. S jeho zájmem o horolezectví souvisí i jeho podnikání a firma Horomateriál. Zeptali jsme se ho proč se rozhodl podpořit právě náš Rajbas.

Rozhovor s Faustem

20.11.2013

Patrik Faust Minář se spolu s Čikem opět chystá na moderování sobotního programu a letos premiérově i na KARAOKE PÁRTY. Zajímá vás jak osobní vztah vztah má k téhle zábavě? Co se mu líbí na rajbasáckém publiku a hlavně jaké bude festivalové počasí? Vše se dozvíte v rozhovoru zde.

Nestihli jste v pátek? Nevadí.

18.11.2013

Kdo nestihl premiéru prvního 3D českého dokumentu DOMINO, hra v podkroví Ztraceného světa, to může částečně napravit. Neuvidí sice jak se na knihu při křtu sypou venezuelské perly, ale jinak film, kniha i všichni čtyři pánové viz foto budou na Rajbasu. Richard Bouda a Marek Audy (na fotce zleva) přestaví film i unikátní kolorované sto let staré 3D fotografie od Karla Absolona. Petr Horký zde uvede dokonce dva pořady a Mirek Náplava se přestaví v roli superstár porotce filmové soutěže o Cenu srdcaři.cz.

Karaoke - Píseň za ponožku!

14.11.2013

Karaoke (z japonského kara - prázdný a ōkesutora - orchestr) je forma zábavy, kde amatérský zpěvák zpívá do hudebního základu. Ze známých populárních písní je odstraněn hlas původního interpreta a slova písně se zpěvákovi zobrazí na obrazovce či plátně. Tato skvělá zábava je velmi populární zejména v Japonsku a Jihovýchodní Asii. V Evropě, snad s výjimkou Německa a Velké Británie, se doposud většího zájmu nedočkala. Změní se tohle po RAJBASU? Akci „píseň za ponožku“ podpoří KLIMATEX.

Pozvánka vystupujícím z předchozích let

13.11.2013

Spočítat všechny lidi, kteří se kdy aktivně zapojili do festivalového programu, už asi nepůjde. Dali jsme si však práci a vypsali alespoň seznam jmen těch, kteří zde v předchozích ročnících, měli svou prezentaci. A je to pěkná řádka jmen. Někteří se na festival opakovaně vrátili, aby zde prezentovali svá další dobrodružství, nebo jen tak pro atmosféru festivalu s duší. Všechny opět srdečně zveme na 15. ročník. Volný vstup a pozvání bude platit (pro vystupující na některém z Rajbasů) i pro další ročníky a seznam budeme průběžně doplňovat. RAJBAS je přece především o setkání.

FESTIVALOVÝ PLAKÁT

9.11.2013

Co říkáte na letošní plakát Rajbasu? Autorem ústřední fotky je Lenka Klicperová. Pořídila ji v Nigeru a ten týpek na ní patří ke kočovnému kmeni Wodaabe. Víc o týdnu volné lásky a slavnostech, kde se tančí gerewol, se dozvíme na její prezentaci. Kdyby někdo chtěl pomoci s vyvěšením plakátu (třeba ve škole, v klubech, sportovištích atd..), tak se moc rádi dohodneme na předání
(horizont.cz|at|seznam.cz, 723 091 241).

3D nemusí být jen kino

5.11.2013

Marek Audy na Rajbasu představí nejen 3D film, ale i 3D knihu. Autorova nová kniha nese shodný název s filmem, který právě spolu s Richardem Boudou dokončil, tedy “DOMINO, HRA V PODKROVÍ ZTRACENÉHO SVĚTA“. Na rozsahu 208 stran najdete 160 fotografií, 80 stereoskopických fotografií (3D), stereoskop a faksimile starých map. Nedočkavci si knihu mohou zakoupit už týden před Rajbasem v pátek 15.11., kdy v blanenském kině od 16:30 hodin proběhne společně česká premiéra filmu a křest knihy.

Mirda Šmukař zve do Etiopie

3.11.2013

Dva chlopy z Moravy, Roman a Mirek, se vydali na dobrodružství do hor africké Etiopie. Bylo jim dovoleno vidět nekoupací hroší jezero Tana s jeho kláštery a vodopády modrého Nilu, cestami necestami se vydali přes královský Gondar na trek v úžasných Simien mountains s vrcholem Ras Dashen 4620 m.n.m.; bloumali legendárním Aksumem s obelisky a památkami; treky nezapomenutelnou oblastí kolem LALIBELY a řeky Jordán jednoho z nejstarších křesťanských míst světa; přes roztodivnosti a rozdílnosti východního HARARU,...

(sobota 23.11, Dělnický dům, 15:30hod., MIRDA ŠMUKAŘ: ETIOPIE)

Předrajbasové Pyreneje!!

1.11.2013

Věděli jsme, že v Pyrenejích je krásně, ale netušili jsme, jak moc. Pyreneje vás prostě dostanou. Hluboké vápencové kaňony, strmé štíty, bezpočet vodopádů, malebná plesa, minimum jídla (většinou), minimum lidí, zato těch kytek....

Poslední předrajbasový Večer s Kotlíkem se uskuteční 13.11. v klubu Ulita. O vysokohorském treku z Aragonie do Andorry nám příjde popovídat Mirka Streitová.

(středa 13.11, Klub Ulita v 19:00 hod. MIRKA STREITOVÁ: ZA KRÁSAMI CENTRÁLNÍCH PYRENEJÍ)

Blanenšťák pozve do Nepálu

30.10.2013

Zdeněk Špíšek (přírodovědec, horský průvodce a znalec oskeruší) je mladý muž z Blanska, který ve svém věku už stihl procestovat pěkný kousek světa. Navštívil většinu evropských zemí, například ve Skandinávii strávil více než rok. Ta se mu spolu s Marokem stala srdeční záležitostí. Podniká i cesty mimo kontinent (Peru, Bolívie, Nepál, Kostarika, Sýrie, Turecko, Izrael, Island...). „Ať už se toulám po horách, v pouštích nebo v pralese, je pro mne důležité, že se mám kam vracet. Cesty mi přináší kromě vzpomínek i ponaučení jaké často bezvýznamné problémy doma člověk řeší.“ Letos nás pozve do Nepálu.

(neděle 24.11 Kino Blansko, 11:50 hod. ZDENĚK ŠPÍŠEK: HIMALÁJE VE STÍNU VELIKÁNŮ)

Do pralesa s GREEN LIFE

29.10.2013

Milan Jeglík a Zuzana Koloušková nás přijedou seznámit s projektem, který se odehrává na ostrově Sumatra v Indonésii. Dozvíme se podrobnosti o vzniku první české soukromé pralesní rezervace i o vznikající protipytlácké jednotce Green Patroli v NP Leuser. Cílem projektu je ochrana tygrů, levhartů obláčkových, orangutanů, medvědů malajských, či outloňů váhavých. Čeká nás setkání s lidmi, kteří zasvětili svůj život ochraně divoké přírody a snaží se sjednocovat lidi se zájmem o taková témata.

(neděle 24.11, Kino Blansko, MILAN JEGLÍK, ZUZANA KOLOUŠKOVÁ: GREEN LIFE)

Soutěží 18 filmů

24.10.2013

Do soutěže neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA je letos přihlášeno celkem 18 krátkých filmů. Tradiční zastoupení mají autoři ze Slovenska. Nyní začíná práce odborné poroty, kterou čeká nelehký úkol vybrat k ocenění ty nejlepší. „Divákům doporučuji například film Královna Engadinu. Zaujalo mě jeho zpracování i příběh o výstupu na Piz Berninu. Při jeho sledování se člověk rozhodně nenudí. Popisuje drsnou akci, ale nechybí ani humor“, říká Alena Žákovská, která jako první shlédla všechny přihlášené snímky.

WWOOF, nejen povídání o cestě

21.10.2013

WWOOF je jednoduše řečeno systém, který umožňuje strávit nějaký čas v rodině farmáře výměnou za pomoc na farmě. Pavel Kovařík, náš cestovatel - necestovatel nám poví, co vše se dá na těchto ekofarmách zažít. Nebo vám připadá normální pěstovat rýži v Horním Rakousku, pořádat šamanský festival v jižním Švédsku, vařit s láskou a v objetí švýcarského hipíka, či popíjet české pivo v domě Angličana uprostřed lesů středního Švédska? Pokud hledáte inspiraci pro své cesty, nebo hledáte návod, jak si vyčistit hlavu, jste tu správně. Kromě povídání o své cestě přidá Pavel tipy, jak na WWOOF.

(sobota 23.11, Dělnický dům, 14:30hod., PAVEL KOVAŘÍK: WWOOF)

Island v předsálí kina

14.10.2013

Po celý listopad bude k shlédnutí v předsálí blanenského kina výstava blanenského fotografa Michala Huberta, studenta brněnského VUT, který se ve volném čase baví jeskyňářstvím, horolezectvím, turisitkou, cestováním. Autor všechny své zájmy spojuje s fotografováním a vyhledává zajímavá a fotogenická místa v různých koutech Evropy. Zavede nás na Island, do země ohně a ledu, která dle něj není není ani zdaleka tak pustou a mrtvou krajinou, jak se může na první pohled zdát. I přes to, že láva jednou za čas charakter této země úplně přetvoří, místní obyvatelé, stejně tak jako flóra a fauna se vždy zvládnou brzy vzpamatovat a brát zdejší nezkrotné a běsnící živly, jako běžnou součást života.

(Kino Blansko 1.-30.11.2013, MICHAL HUBERT: ISLAND, ZEMĚ NEZKROCENÝCH ŽIVLŮ)

První 3D film na RAJBASU!

8.10.2013

3D film není v dnešní době nijak vzácným typem média. Vznikají stereoskopické záznamy koncertů, přírodopisné dokumenty nebo i nejrůznější žánry hraných filmů, třeba i s využitím nejmodernějších digitálních animací. Je ale možné pořídit 3D cestovatelský dokument, tak jej známe v jeho prapůvodní podobě? Bez filmového štábu? Bez drahé a těžké techniky? Bez režiséra, kameramana, osvětlovače, zvukaře, stereomejkra, produkce? Richard Bouda a Marek Audy nezměnili jeskyňářskou expedici na Hollywood. Zůstali jeskyňáři a při tvorbě 3D filmu zachovali prapůvodní smysl slova dokumentární. Během šesti dnů zastali celý filmový štáb. Postavili 3 bivaky, sami si vařili. Vystrojili, slanili a zase vylezli několik propastí. Prosekali se džunglí na dně propasti. Veškerý materiál si v těžkém terénu museli sami odnést. Zaměřili 2,5 kilometrů dosud nezmapovaných jeskyních chodeb. Natáčeli z letadel, vrtulníku, v džungli, na laně i v podzemí. Natáčeli v místech, kde mimo nich ještě nikdy nikdo nebyl.

Rosomákova výzva k účasti na NaFESTu:

4.10.2013

Se slušnou dávkou tradiční patiny Vás tímto opět zvu k divácké, ale predevším k AKTIVNÍ ÚČASTI na dnes již nedílné součásti festivalu RAJBAS – soutěži s názvem NaFEST! O co jde? Je to prozaicky prosté. V dávnověku (cca před 9-ti lety) nás napadlo, že pro Vás festival RAJBAS nemusí nutně nudně začít až na jeho „prahu“ – tedy v předsálí blanenského kina, při vstupu a první negativní zkušenosti spojené se zakoupením vstupného :-D „Dokumentární“ soutěž NaFEST, kterou jsme podpořili tento nápad, je toho dobrým důkazem a díky ní si můžete (jste-li ovšem soutěžící) dokonale užít již vlastní cestu na festival – a to přesně v duchu motta, že i „cesta může být CÍL“! Navíc, pokud jste úspěšní, nakonec i za ten lístek v příštím roce ušetříte.

MEGBOLONDUL - spuštěna registrace!!

1.10.2013

Chcete zažít celovečerní zábavu (třeba do rána) a zaplatit za to mín než za jedno pivo v hospodě? Přijďte na Megbolondul. Megbolondul je šifrovací hra probíhající po Blansku a přilehlém okolí. Pokud jste ještě na žádné obdobné šifrovací hře nebyli, nevadí. Naše šifrovačka je určena spíše pro návštěvníky Rajbasu, než pro “šifrovací drtiče”:D Drtiči si k nám můžou přijet spravit náladu po jiných šifrovačkách, protože je velmi pravděpodobné, že zde dojdou do cíle. Všichni si však užijeme atmosféru nočního Blanska, pozdního podzimu, tmy a zaslouženého horkého čaje v cíli. Více info včetně registrace na stránkách hry.

Cestopisy dnes píše i prezident...

30.9.2013

Zkoušeli jste to taky? Nabídli jste médiím ke zveřejnění článek, ale bez úspěchu? Vedete webové prezentace, ale nejste spokojeni s autorskou úrovní textů? Nebo jen chcete přijít na kloub principům novinářské práce? Zkuste si nejprve odpovědět na otázky: Víte, že mediální zpráva (článek) se nepíše, jak jsme se učili ve škole, v pořadí „úvod – stať – závěr“, ale ve formě „obrácené pyramidy“? Dokážete správně „otevřít“ mediální text? Umíte vhodně používat spojovník a pomlčku? Pokud zní odpovědi záporně, mohly by se vám hodit zkušenosti lektora připravovaného workshopu. Je jím Petr Rybář, autor řady knih a stovek článků, dlouholetý editor odborných textů a publikací, i profesionální novinář.

(sobota 23.11, Dělnický dům, 11:00 hod., PETR RYBÁŘ: JAK ÚSPĚŠNĚ PSÁT)

S Vladimírem Plešingerem do Etiopie

26.9.2013

Víte, kdo to byl Adolf Parlesák (viz foto)? Víte, že průkopnicky cyklotrempoval po Etiopii? A proč nemají Etiopané rádi, když se jejich zemi říká Etiopie? Věděli jste, že tato země drží světový rekord v počtu historických hlavních měst a že zde křesťanství bylo státním náboženstvím půl tisíciletí předtím, než k nám dorazil Cyril a Metoděj? Ať už víte nebo ne, jste zváni na setkání s legendou českého cestopisu Vladimírem Plešingerem.

(sobota 23.11, Dělnický dům, VLADIMÍR PLEŠINGER: HABEŠÍ ZA VÁLKY, ETIOPIÍ V MÍRU)

Pro nedočkavce: Cesty k přírodním národům

23.9.2013

Poslední desetiletí zmenšilo zeměkouli tak, že i běžný smrtelník se relativně snadno může dostat do míst, o nichž dříve věděla jen hrstka zasvěcených. Přestože v minulosti sem čas od času pronikali badatelé, jejich vliv byl nesrovnatelně menší, než mají zástupy dnešních „cestovatelů“.

Další ze seriálů besed Večery s Kotlíkem se bude konat 9.10. ve slavnostní atmosféře. Ulita totiž bude celý měsíc slavit 15. narozeniny a k této příležitosti nám přijde popovídat Milan Daněk, který stál u zrodu klubu.

(středa 9.10, Klub Ulita v 19:00 hod. MILAN DANĚK: CESTY K PŘÍRODNÍM NÁRODŮM)

Zavčas pro dávku podzemního dobrodružství

19.9.2013

Na pohled divný nadpis... Ale je pravdivý. Neboť, kdo se včas nepřihlásí, má i letos smůlu. Omezený počet míst na tradiční RAJBAS Прoгулкy (čti pragulka čili procházka, rus.) je totiž vždy téměř obratem naplněn. Také letos je nachystána s avizovanou dávkou podzemního dobrodružství. Vlhko, voda, bláto, zima, lezení, plazení, krápníky a jiné krasové pozoruhodnosti..... Samozřejmě také pravá jeskynní tma!! V doprovodu zkušených speleologů se můžete vydat na podzemní procházku a ochutnat kouzlo krasové speleologie. Podrobnosti zde.

Faust a Čiko jdou znovu do akce!

13.9.2013

V dostupných referencích, recenzích a kritikách byl vloni jejich premiérový moderátorský počin označen opakovaně za hřeb festivalu. Trochu jsme se báli, že tu slávu neustojí. Ustáli a jsou připraveni... Čiko (jinak pan učitel Roman Burda) poskytl ochotně naší redakci rozhovor.

• Změnil se Vám po loňském Rajbasu život? Jak zvládáte popularitu?

„Jsme na popularitu zvyklí, ale být tak populární jako po loňském Kotlíku... to je opravdu těžké. Život se nám obrátil naruby ...

Hrdinské časy v Tatrách

9.9.2013

Náš Honza Vlasák s úspěchem navštěvuje i jiné fesťáky coby poutavý vypravěč o cyklotrempování po exotických krajích. Na Rajbasu ho však přivítáme s úplně originálním programem. Opráší vzpomínky a přiveze archivní fotky z jinošských let. ...žil jsem tam deset let. Lozil jsem po Tatrách za každého počasí, ve dne i v noci, v listopadu , v máji ... všecko jedno. Učil jsem lézt Petra Hámora i Petra Šperku ... prostě báječná léta.

(sobota 23.11, Dělnický dům, JAN VLASÁK: HRDINSKÉ ČASY V TATRÁCH)

Poslední pecka na závěr: TRABANTI!!!

9.9.2013

„Chtěli jsme ukázat, že i bez GPS a čtyřkolky to jde. A tak jsme jeli trabantem a řídili jsme se mapami.“ Dan Přibáň to letos stihne a objeví se poprvé na RAJBASU. Je opravdu šílenec? Dokáže skutečně s lehkostí vážky a umíněností vola v trabantu projet cokoli? Udělejte si obrázek sami. A máte se fakt na co těšit ...

(neděle 24.11, Kino Blansko, POSLEDNÍ PECKA NA ZÁVĚR – DAN PŘIBÁŇ: TRABANTEM NAPŘÍČ JIŽNÍ AMERIKOU)

A můžeme se těšit na retrospektivní slideshow

10.7.2013

Roku 1976 byli východočeští horolezci v konkurenci 14 zahraničních expedic jedinou úspěšnou skupinou v Kašmírském Himálaji, jehož nejvyšší kótu zdolali – prvovýstupem nezlezenou severozápadní stěnou dosáhli vrcholu Nun Peaku, 7 135 m (viz též kniha Petra Rybáře Čelenka Matky Země, 1979). V období normalizace bylo téměř zázrakem, že se našim horolezcům podařilo odjet – nepochybně i proto se výprava těšila značné popularitě, kterou si však zasloužila hlavně svými úspěchy.

Nová podoba festivalového webu

9.7.2013

Za novou podobou festivalových stránek stojí webmaster Michal Hubert. V krátkém rozhovoru se pokusíme poodhalit proč, jak a kdo ...

• Jak jsi se stal novým webmasterem stránek a co Tě k tomu přivedlo?

„Na Rajbasu se podílím sice jen pár let, ale za to rok od roku víc. A protože studuji informatický obor, tak mě napadlo...

Máš oko dobrodruha?

1.7.2013

Filmuješ a chceš se podělit o své velké či třeba jen malé dobrodružství? Soutěž neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA vyhlašuje svůj 14. ročník. Je určena všem autorům, kteří s kamerou objevují svět dobrodružství, dalekých cest a krás přírody.

P.R.A.C.H.T.E.L. - život na niti

10.4.2013

Zorka a Petr jsou opravdové legendy českého horolezectví a bezesporu patří mezi nejzajímavější lidi, kteří náš fesťák opakovaně navštívili. Knihu o neuvěřitelných životních osudech Petra Prachtela napsal Boris Hlavaček a součástí unikátního projektu se může stát každý z nás. Více informací zde.